Zamknij

Ernest Bejda, były szef CBA, znalazł się w zarządzie PZU

16.04.2020 10:01
Ernest Bejda w zarządzie PZU. Kim jest były szef CBA
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Z Centralnego Biura Antykorupcyjnego do państwowego giganta ubezpieczeniowego. Do zarządu PZU wszedł Ernest Bejda, który pod koniec lutego został odwołany ze stanowiska szefa CBA.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Rada Nadzorcza PZU SA powołała w środę Ernesta Bejdę w skład zarządu PZU SA. Zastąpił na tym stanowisku Małgorzatę Kot, która zrezygnowała z objęcia nowych obowiązków.

Co ciekawe, trafiła ona do zarządu giganta ubezpieczeniowego zaledwie miesiąc temu - w połowie marca 2020 roku. Miała objąć stanowisko 1 czerwca.

Zobacz także

Bejda został powołany na kadencję obejmującą trzy pełne lata obrotowe 2020-2022, ze skutkiem od 4 maja 2020 roku.

Bejda odszedł z CBA w atmosferze skandalu

Nowy członek zarządu PZU był bez pracy tylko przez dwa miesiące. 19 lutego Bejda został odwołany przez premiera Mateusza Morawieckiego ze stanowiska szefa CBA. Jego kadencja nie została przedłużona.

Według informacji "Gazety Wyborczej", powodem dymisji Bejdy był m.in. brak jego zgody na opublikowanie materiałów ze śledztwa w sprawie domniemanej wilii Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich w Kazimierzu Dolnym. 

Zdecydowano się na to po materiale "Superwizjera" TVN na temat byłego agenta CBA Tomasza Kaczmarka, którego zdaniem w 2007 roku otrzymał polecenie od ówczesnego kierownictwa CBA m.in. Mariusza Kamińskiego (obecnie minister spaw wewnętrznych i administracji). 

Dymisja Bejdy nastąpiła tuż po ujawnieniu sprawy kasjerki CBA, która wyprowadzała ze służby pieniądze, oraz niejasnych oświadczeń majątkowych Mariana Banasia, prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

Zobacz także

Kim jest Ernest Bejda?

Urodził się 24 września 1973 r. w Chełmie.

Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. W latach 2000-2004 odbył aplikację adwokacką.

Politycznie związany ze środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości. W 2011 roku bez powodzenia starał się o mandat posła z list tej partii.

Po zdaniu egzaminu adwokackiego od 2004 r. pracował jako adwokat prowadząc własną praktykę. Podczas pierwszego rządu PiS, w 2006 r. został powołany na stanowisko zastępcy szefa CBA. Funkcję tę sprawował do 2009 r.

W 2010 r. został zwolniony ze służby w CBA. Po zwolnieniu ze służby w CBA pracował między innymi jako radca prawny prowadząc własną kancelarię prawną.

Po dojściu PiS ponownie do władzy, od grudnia 2015 r. najpierw pełnił obowiązki szefa CBA, a potem z dniem 19 lutego 2016 r. został powołany na stanowisko szefa CBA na czteroletnią kadencję. Nie został powołany na kolejną kadencję od 2020 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Gazeta Wyborcza