Zamknij

Pracownicy podpisują deklarację wiary. Energylandia: To cytat motywacyjny

22.08.2019 14:36
Pracownicy podpisują deklarację wiary. Energylandia: To cytat motywacyjny
fot. Beata Zawrzel/REPORTER/East News

Pracownicy Energylandii muszą podpisać deklarację wiary i codziennej modlitwy. Takie oświadczenia znajdują się w tzw. książce pracowniczej – donosi „Gazeta Wyborcza”. Firma tłumaczy, że to tylko „cytat motywacyjny”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

Każdy nowy pracownik dostaje do podpisu „książkę pracowniczą”. Znajdują się w niej m.in. deklaracje wieczornej modlitwy i wiary w Boga. Pracownicy Energylandii skarżą się „Wyborczej”, że taki dokument to akt dyskryminacji.

Wierzę, że Bóg udzieli mi wszystkiego, czego potrzebuję, aby odnieść sukces, jeśli postaram się najlepiej, jak umiem, zasłużyć na to wierną i uczciwą służbą […] Wierzę w modlitwę i nigdy nie zamknę oczu do snu, nie pomodliwszy się o boskie przewodnictwo.

Fragment oświadczenia Energylandii

Kris Kojder, rzecznik prasowy parku rozrywki, tłumaczy się „Wyborczej” z pomysłu na oświadczenia dla pracowników.

– Cytat z naszej książki pracowniczej nie odnosi się do konkretnej wiary, lecz ma charakter uniwersalny. Książka pracownicza ma być motywatorem do osiągania sukcesu i samorealizacji – odpowiada rzecznik.

Zobacz także

Rzecznik parku dodał, że Energylandia nie jest firmą o charakterze religijnym. „Wyborcza” przypomina jednak, że przy okazji otwierania nowych atrakcji pojawiał się ksiądz katolicki z kropidłem.

Co na to polskie prawo?

Wolność wyznania to gwarancja zawarta nie tylko w Kodeksie pracy, ale także w Konstytucji. Zgodnie z art. 53 aktu „każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii. Wolność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru”.

Zagłosuj

Czy doświadczył-eś/aś dyskryminacji w pracy?

Liczba głosów:

Zgodnie z art. 11 Kodeksu pracy, jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, wyznanie, orientację seksualną – jest niedopuszczalna.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza