Zamknij

Energia elektryczna nie będzie tańsza

Rafał Mandes
05.01.2018 13:59
Energia elektryczna nie będzie tańsza
fot. Anthony Indraus/Unsplash

Weszła w życie ustawa „Rynek mocy”, która z założenia jest mechanizmem wsparcia dla elektrowni i firm energetycznych. Po co firmom energetycznym takie wsparcie publiczne?

- Rynek mocy to ustawa, która wprowadza wsparcie dla elektrowni, w tym węglowych, które w wielu przypadkach bez dodatkowego finansowania trzeba byłby wyłączyć z sieci. Ze względu na fakt, że w Polsce obecnie energii mamy dosłownie na granicy potrzeb i możliwości wytwórczych, to ten mechanizm w pewien sposób zabezpieczy nas przed ograniczeniami w dostawach prądu - wyjaśnia agencji MarketNews24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.

- Ale oczywiście nic za darmo, ceną za to bezpieczeństwo będzie wyższy rachunek za energię elektryczną. Szacuje się, że opłata mocowa wyniesie kilka złotych miesięcznie przeciętnie na gospodarstwo domowe - dodaje Jakóbik.

Polska energetyka potrzebuje inwestycji, abyśmy posiadali więcej mocy wytwórczych niż potrzebujemy - tylko wtedy w razie problemów i ew. usterki zapasowe źródło zapewni utrzymanie stabilnego zasilania. Efektem będzie droższy prąd, jako koszt pewności dostaw.

Marketnews24/RM