Zamknij

Energa-Operator złożył pozew wzajemny przeciwko Arcusowi, domaga się 157 mln zł

Olga Papiernik
08.12.2017 21:16
Energa-Operator złożył pozew wzajemny przeciwko Arcusowi, domaga się 157 mln zł
fot. East News

Energa-Operator złożył w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, IX Wydział Gospodarczy pozew wzajemny przeciwko Arcus S.A. oraz T-matic Systems S.A., w którym Energa dochodzi od pozwanych, solidarnie, zapłaty kwoty 157,06 mln zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od 2 listopada 2017 r. zapłaty tytułem naprawienia "rzekomej szkody" poniesionej przez Energa w związku z zawarciem i realizacją przez powodów na rzecz Energa kilku umów, podał Arcus w komunikacie.

Chodzi o umowy realizacyjne na dostawę oprogramowania i uruchomienie infrastruktury licznikowej oraz umowy na wykonanie infrastruktury pośredniczącej w technice PLC, zawarte w okresie od 25 sierpnia 2011 r. do 1 lutego 2013 r. w następstwie udzielenia przez Energa zamówienia publicznego w trybie przetargowym.

Wniesienie przez Energa pozwu wzajemnego stanowi kolejny element wielopłaszczyznowego sporu prawnego powstałego między stronami.

"Emitent kwestionuje roszczenia zawarte w pozwie wzajemnym, uznając je za całkowicie bezpodstawne" - czytamy w komunikacie.

"Spodziewaliśmy się takiej reakcji. Wcześniej złożyliśmy pozew na kwotę 174 mln zł. Nie mieliśmy jednak wyboru, musieliśmy postawić na merytoryczną walkę. Uznajemy pozew Energi za bezzasadny, zwłaszcza wobec ostatnich rozstrzygnięć sądowych" - napisał prezes Grupy Arcus Michał Czeredys w oświadczeniu przesłanym ISBnews.

W końcu września br. Arcus oraz jej spółka zależna T-matic Systems wyliczyły straty związane z kontraktem na dostawy inteligentnych liczników energii dla Energi-Operator i złożyły do sądu pozew o 174,11 mln zł odszkodowania.

Między konsorcjum spółek Arcus oraz T-matic Systems a Energa-Operator od października 2015 roku trwa spór o umowę na dostawę ponad 410 tys. inteligentnych liczników energii elektrycznej wraz z usługą wdrożenia infrastruktury pomiarowej. To największe wdrożenie inteligentnych liczników energii elektrycznej (tzw. smart metering) w Polsce i jedno z największych w Europie. Strony nie mogły dojść do porozumienia w zakresie zakończenia projektu i jego finalnego rozliczenia, dlatego sprawa trafiła do sądu. W maju 2016 r. strony sporu informowały rozpoczęciu rozmów, które miały doprowadzić do ugodowego rozwiązania.

Instalacji inteligentnych liczników wymagają unijne dyrektywy - zgodnie z pierwotnymi założeniami do 2020 roku 80% odbiorców energii w Polsce pobierających prąd od każdego dostawcy będzie musiało mieć zainstalowany inteligentny licznik energii.

Grupa Arcus to jeden z największych na rynku dostawców inteligentnych rozwiązań oraz zintegrowanych systemów zarządzania dokumentem i korespondencją masową.

Grupa Energa to trzeci największy operator systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii, a także trzeci największy sprzedawca energii elektrycznej do odbiorców końcowych w 2015 r. Akcje spółki od grudnia 2013 r. są notowane na GPW.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

ISBnews/OP