Zamknij

Podwyżki cen prądu 2021. URE zatwierdził kolejne taryfy

08.01.2021 21:17
Rachunki za prąd 2021
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Urząd Regulacji Energetyki poinformował o stawkach za dostawy prądu od kolejnych dostawców: Enea Operator oraz Tauron Dystrybucja.

Prąd w 2021 roku będzie droższy – to już pewne. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził już większość taryf.

Choć niektórzy sprzedawcy obniżyli stawki, rachunki i tak będą wyższe ze sprawą opłaty mocowej. 

Rachunki za prąd 2021

Urząd zatwierdził taryfy kolejnych sprzedawców, którzy... obniżyli ceny. „Spadek stawek własnych w taryfie Enea Operator wyniesie średnio 1,7 proc. dla wszystkich grup odbiorców” – informuje URE. W grupie G11, czyli w gospodarstwach domowych, obniżka wyniesie 2,2 proc.

W taryfie Tauron Dystrybucja stawka spadnie średnio o 1,5 proc. (1,7 proc. dla grupy G11). Obniżka nie jest jednak powodem do zadowolenia, gdyż ostatecznie i tak zapłacimy więcej. Wszystko za sprawą nowej pozycji na rachunkach za prąd: opłaty mocowej.

Opłata mocowa

Od 1 stycznia 2021 roku dystrybutorzy energii pobierają od odbiorców także tzw. opłatę mocową – informuje urząd.

„Uwzględniając tę opłatę, średni wzrost rachunku w części dystrybucyjnej dla wszystkich grup odbiorców przyłączonych do sieci obu dystrybutorów, którzy obniżyli ceny, wyniesie ok. 20 proc.” – czytamy w komunikacie.

URE wylicza, że w przypadku firm takich jak Enea Operator i Tauron Dystrybucja miesięczne opłaty dla klientów wzrosną o około 7 złotych przy uwzględnieniu opłaty mocowej.

Podwyżka dla klientów korzystających z taryfy Enea i Tauron Sprzedaż wyniesie około 10 proc., tj. około 8 zł miesięcznie.

RadioZET.pl/URE