Zamknij

Endomondo znika z rynku. Jak przenieść dane?

02.11.2020 14:33
Endomondo znika z rynku. Jak przenieść dane?
fot. Halfpoint/Shutterstock (ilustracyjne)

Endomondo, jedna z najpopularniejszych aplikacji mobilnych miłośników biegania, zostanie wyłączona. Co mogą zrobić użytkownicy, aby nie stracić swoich danych z treningów?

Endomondo, istniejąca od 2007 roku aplikacja mobilna popularna wśród m.in. biegaczy, nie będzie dłużej dostępna. Aplikacja pozwala śledzić aktywność sportową w ok. 50 dyscyplinach. Jak przypomniał portal Wirtualnemedia.pl, aplikacja poza zapisywaniem czas treningu, pozwalała również na podejrzenie dystansu, trasy dzięki nawigacji satelitarnej oraz intensywność treningu - średnie tempo, prędkość czy spalone kalorie.

Dlaczego Endomondo zniknie z rynku mobilnych aplikacji? Portal wyjaśnił, że właściciel programu - od 2015 roku firma odzieżowa Under Armour - postanowiła rozwijać projekt płatnej aplikacji dla sportowców amatorskich i zawodowych pod nazwą MapMyRun. W ramach testów można z niej korzystać za darmo przez trzy miesiące.

Endomondo zostanie wyłączone. Jak nie stracić danych?

Aplikacja Endomondo będzie dostępna tylko do 31 grudnia 2020 roku. Po tym czasie zostanie usunięta z popularnych sklepów z aplikacjami - Google Play i Apple App Store. Ponadto oprogramowanie nie będzie aktualizowane ani wspierane technicznie. 

Zobacz także

Z kolei dane użytkowników Endomondo będą przechowywane do końca marca 2021 roku. Ponadto do końca stycznia przyszłego roku będzie możliwość przeniesienia danych do aplikacji MapMyRun. Użytkownicy płatnej wersji Endomondo otrzymają zwrot wpłaconych środków niewykorzystanych od 30 listopada tego roku.

Under Armour nie wyjaśnił wprost decyzji o zamknięciu Endomondo. Prawdopodobnie może chodzić o skłonienie amatorów i profesjonalistów do korzystania z nowej, płatnej aplikacji dla sportowców.

Z kolei "Rzeczpospolita" wskazuje, że firma Under Armour pozbywa się aplikacji sportowych, w które przed laty zainwestowała mnóstwo pieniędzy. Spółka sprzedała właśnie aplikację MyFitnessPal za 345 mln dol. To aż o 130 mln dol. taniej niż wynosiła wartość kupna.

Zobacz także

Jak można przenieść swoje dane z Endomondo do MapMyRun? Korzystając z przeglądarki internetowej należy zalogować się na swoje konto w Endomondo i wejść w ustawienia. Tam należy skorzystać z opcji pobrania informacji w formie archiwum. Istnieje również możliwość synchronizacji danych Endomondo i MapMyRun, którą również można uruchomić w ustawieniach.

RadioZET.pl/Wirtualnemedia.pl/Rzeczpospolita