Zamknij

Empatia pomoże złożyć wniosek o 500 plus. Awarie w bankach

01.07.2019 14:27
Empatia. 500 plus na pierwsze dziecko 2019. Jak złożyć wniosek? Problemy z bankowością internetową
fot. Lukasz Piecyk/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Rodzice, którzy chcą drogą online złożyć wnioski o 500 plus, mają problemy z bankowością internetową. Jeśli są problemy z zalogowaniem się do systemów bankowych, oświadczenie o wypłatę świadczenia można złożyć przez platformę Emp@tia oraz Platformę Usług Elektronicznych ZUS. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Emp@tia to system obsługiwany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przez który można złożyć wniosek online o wypłatę 500 plus. To jeden z trzech sposobów na złożenie potrzebnych dokumentów drogą internetową — poza PUE ZUS oraz bankowością internetową. 

Część banków zgłaszała problemy w poniedziałek z dostępem do swoich platform sieciowych, które udostępniają możliwość złożenia wniosku o 500 plus. Wśród nich znalazł się ING Bank Śląski, który o awarii poinformował na swojej stronie internetowej.

Ponadto klienci innych banków np. Santandera wskazywali na trudności z dostępem do bankowości internetowej.

Zobacz także

500 plus — Jak złożyć wniosek przez Empatię?

Jak można skorzystać z platformy Emp@tia? „Mamy podpis kwalifikowany albo profil zaufany. Trzeba się po prostu do niego zalogować” – radził w piątek w rozmowie z portalem RadioZET.pl Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Po wpisaniu swoich danych do logowania w panelu głównym systemu Emp@tia należy wybrać opcję złożenia wniosku o wypłatę 500 plus. Poza danymi osobowymi należy wskazać urząd gminy lub miasta zgodny z adresem.

– Ważnym elementem jest to, aby wiedzieć, gdzie jest najbliższy punkt składania wniosków – dodał Szwed.

Zobacz także

Warto pamiętać, że nie wystarczy podać tylko danych adresowe rodziców i dzieci. „Żeby system mógł dalej zadziałać, trzeba podać numer rachunku bankowego” – tłumaczył wiceminister rodziny.

Cała procedura złożenia wniosku przez platformę Emp@tia zajmuje mniej niż 10 minut. „Można sobie policzyć czas, kiedy na przykład trzeba by było pójść do urzędu, zajechać, stanąć zapewne w jakieś kolejce” – argumentował Stanisław Szwed. 

Resort rodziny podał, że w poniedziałek pojawiły się problemy z pełnym dostępem do platformy Emp@tia.   

„W związku z dużą liczbą składanych wniosków przez Emp@tię może wystąpić chwilowe spowolnienie w składaniu wniosków. Skala zainteresowania programem jest wyjątkowo duża. Złożono już 400 tys. wniosków, w ubiegłym roku złożono 160 tys. pierwszego dnia. Prace serwisowe prowadzone są na bieżąco” – napisało Ministerstwo na Twitterze.

RadioZET.pl