Zamknij

Ceny gruntów pod domy jednorodzinne są coraz wyższe

Olga Papiernik
20.08.2018 12:31
dom pod Warszawą
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK / EAST NEWS

Średnie ceny gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną wzrosły na pięciu dużych polskich rynkach (Warszawa, Trójmiasto, Poznań, Kraków, Wrocław) o od 2,6% do 6,9% r/r w 2017 r., wynika z analizy "Grunty pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną", opracowanej przez Emmerson Evaluation.

Ceny gruntów w Polsce rosną

- Nie tylko kupujący mieszkania doświadczają podwyżek na rynku nieruchomości. W ostatnich latach w większości największych polskich miast zanotowano podwyżki średnich cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Wysokie, bo blisko 6-proc. wzrosty cen działek odnotowano w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. Najwięcej za grunt trzeba zapłacić w stolicy. Średnia cena 1 m2 działki pod budownictwo jednorodzinne w Warszawie wynosi 620 zł - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

W Warszawie średnia cena za 1 m2 gruntu wzrosła w 2017 r. do 620 zł z 580 zł rok wcześniej, w Trójmieście - do 390 zł z 380 zł, w Poznaniu - do 370 zł z 350 zł, w Krakowie - do 330 zł z 320 zł, a we Wrocławiu - do 320 zł z 300 zł, wynika z analizy Emmerson Evaluation.

Według ekspertów, wysoki popyt i wzrost cen na rynku lokali mieszkalnych spowodował, że część popytu skierowana została na rynek domów jednorodzinnych, a przede wszystkim na grunty przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. W przypadku domów na rynku wciąż dominują pojedyncze projekty budowane przez indywidualnych inwestorów. W rezultacie zwiększa się popyt na grunty pod tego typu zabudowę.

- Grunty pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną cieszą się wysokim zainteresowaniem, ponieważ budowa domu jest coraz częściej rozważana jako alternatywa dla kupna mieszkania. Nie obserwujemy na rynku widocznych przesłanek ku temu, aby ceny gruntów w najbliższym czasie miały zacząć spadać. Obecna dobra koniunktura na rynku gruntów pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną to naturalny trend, który jest efektem równocześnie rosnących cen gruntów deweloperskich i cen mieszkań. Podwyżki mogą czekać szczególnie lokalizacje, które są postrzegane jako modne, prestiżowe lub w niedalekiej przyszłości zyskają na popularności w związku z budową nowej infrastruktury komunikacyjnej - skomentował członek zarządu Robert Korczyński.

ISBnews/OP