Zamknij

Macron: Polska może nie dostać pieniędzy. Powodem neutralność klimatyczna

13.12.2019 19:08
Emmanuel Macron grozi Polsce. Możemy stracić miliardy euro z Unii
fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND / POOL

Polska może wypaść poza europejskim mechanizmem finansowej solidarności, jeśli nie zobowiąże się do uzyskania neutralności klimatycznej w 2050 roku - podkreślił Emmanuel Macron, prezydent Francji. Premier Mateusz Morawiecki na unijnym szczycie nie zgodził się na wspólną politykę ekologiczną. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Przywódcy unijni porozumieli się w czwartek na szczycie w Brukseli w sprawie osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 roku. Polska, jak podkreślono we wnioskach, nie mogła "zobowiązać się do realizacji tego celu" na tym etapie.

Szefowie państw i rządów mają wrócić do tej sprawy w czerwcu przyszłego roku.

Zobacz także

Macron groził rządowi PiS

Prezydent Francji powiedział, że choć szczyt przyjął cel neutralności klimatycznej do 2050 roku, to jednak jeden kraj uzyskał "tymczasowe wyłączenie", mając na myśli Polskę.

Wskazał, że ten fakt "nie spowolni wdrażania Europejskiego Zielone Ładu".

Pierwsze regulacje zostaną przyjęte większością kwalifikowaną. Jeśli Polska nie potwierdzi swojego udziału w tym celu (neutralności klimatycznej do 2050 roku - przyp. red.), będzie poza europejskim mechanizmem, w tym w zakresie finansowej solidarności

Emmanuel Macron

Zobacz także

Zaznaczył jednocześnie, że wspiera Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji i finansową solidarności w UE jeśli chodzi o transformację.

Mechanizm ten ma być m.in. wsparciem finansowym dla krajów uzależnionych od paliw kopalnych w procesie transformacji energetycznej.

Przedstawiony przez KE w środę projekt zakłada, że w ramach tego mechanizmu będzie istniał Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który będzie dysponował kwotą 100 mld euro na lata 2021-2027.

Macron podkreślił, że w pierwszej połowie roku zostanie przedstawiony w Brukseli duży pakiet nowych propozycji regulacyjnych, który zostanie przyjęty większością kwalifikowaną.

Nalegam na tę większość kwalifikowaną. To będzie oznaczało, że jeden czy dwa kraje nie będą mogły zablokować tego projektu. To ważne, aby Europejski Zielony Ład wszedł w życie

Emmanuel Macron

Macron powiedział, że w wiosną przyszłego roku w UE będzie też prowadzona dyskusja na temat zwiększenia celów redukcji CO2 na 2030 rok.

Zobacz także

Merkel broni Polski

Znacznie bardziej ostrożna w komentarzach na temat stanowiska polskiego rządu była kanclerz Niemiec Angela Merkel. Przypomniała, że 80 proc. energii w Polsce jest produkowane z węgla, w RFN - tylko 35 proc.

Dlatego uważam, że to uczciwe, kiedy Polska mówi, że chce neutralności klimatycznej, ale nie może jej w tej chwili w taki sposób przeprowadzić

Angela Merkel

Zwróciła uwagę, że odejście od węgla budzi kontrowersje i jest kosztowne również dla Niemiec, choć jest realizowane w korzystniejszych warunkach.

Według wyliczeń Komisji Europejskiej Polska będzie musiała wydać ponad 4 procent swojego PKB, żeby dokonać transformacji (energetycznej - przyp. red.)

Angela Merkel

RadioZET.pl/PAP