Zamknij

Resort Rozwoju poszukuje menadżerów instytutów badawczych

Olga Papiernik
28.09.2018 14:32
menadżer
fot. rawpixel on Unsplash

Lepszy przepływ przełomowych polskich technologii z nauki do biznesu i wzmocnienie współpracy instytutów badawczych z przedsiębiorcami - taki ma być efekt zainicjowanego przez MPiT kadrowego wzmocnienia instytutów badawczych. W tym celu resort rozpoczyna rekrutację na stanowiska menedżerskie w instytutach - mówi PAP szefowa resortu Jadwiga Emilewicz.

- Efektem końcowym ma być zapisany w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wzrost innowacyjności polskiego przemysłu – podkreśliła.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii nadzoruje 35 instytutów badawczych. Prowadzą one działalność w takich dziedzinach, jak nauki przyrodnicze, chemiczne, czy przemysłowe. - Nasze instytuty stawiają na dynamiczny rozwój, dlatego ich zespoły wymagają wzmocnienia, aby sprostać ambitnym zadaniom, przed którymi stoi dziś polska gospodarka – dodała Emilewicz.

W 9 spośród 35 instytutów badawczych rozpoczęła się właśnie rekrutacja na stanowiska menedżerskie (zastępców dyrektorów). Procedury rekrutacyjne prowadzi Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które nadzoruje instytuty badawcze.

Jak zaznaczyła Emilewicz, instytuty to serce innowacyjnej gospodarki. - To jest to miejsce, w którym powstają nowe technologie, gdzie przedsiębiorca może się komunikować językiem zrozumiałym dla niego i jednocześnie nauka jest już nieco dalej poza uniwersytetem, a zatem rozumie ona również język przedsiębiorcy - powiedziała.

Celem rozpoczętej właśnie rekrutacji - jak wskazała Emilewicz – jest pozyskanie do instytutów menedżerów, którzy będą potrafili wyjść na rynek i pozyskać zainteresowanie klientów dla innowacyjnych rozwiązań, nad którymi pracują ich zespoły badawcze.

- To muszą być menedżerowie nauki, ludzie gotowi podjąć wyzwanie, wziąć odpowiedzialność i którzy mają ambicje realizować projekty – wyjaśnił w rozmowie z PAP wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński. Zaznaczył, że chodzi o naprawdę innowacyjne rozwiązania. - Czyli o takie, które rzeczywiście dostarczą polskim przedsiębiorcom technologie, które będą przełomowe, albo przynajmniej będą budować przewagi konkurencyjne przedsiębiorców - tłumaczył.

Wiceszef MNiSW podkreślił, że funkcja wicedyrektora instytutu badawczego jest bardzo ważna. - To są ci ludzie, którzy na co dzień będą konstruować zespoły badawcze. Powinni być bardzo odważni, powinni być ambitni, ale powinni też mieć już jakieś doświadczenie w koordynowaniu projektów badawczych, związanych ze współpracą z biznesem - opisywał.

Dodał, że poszukiwani są ludzie, którzy będą rozumieli przedsiębiorców, umieli definiować problemy, ale będą również potrafili właściwie zarządzać nauką. - Potencjał instytutów badawczych daje możliwość zrealizowania projektów, które zaspokoją najbardziej ambitne apetyty potencjalnych menedżerów nauki. Jeśli ktoś myśli o tym, żeby rozpocząć albo dynamicznie przyspieszyć swoją karierę w obszarze komercjalizacji badań, to zapraszam do udziału w rekrutacji na stanowiska menedżerskie w instytutach badawczych - zachęcał potencjalnych kandydatów na szefów instytutów badawczych.

Emilewicz przypomniała, że MPiT wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego od dłuższego czasu pracują nad siecią badawczą „Łukasiewicz”, czyli połączeniem w jedną grupę instytutów, podlegającym wielu ministerstwom.

Podała, że 35 instytutów, które są pod nadzorem MPiT, dysponuje majątkiem szacowanym na ok. 2,3 mld zł i wypracowuje przychody na poziomie 1,3 mld zł. - To instytucje, które naprawdę rozumieją przedsiębiorców - zaznaczyła.

Jak tłumaczył wiceminister Dardziński, instytuty mają wypełniać lukę, jaka pojawia się między przedsiębiorcami a nauką. - Nowoczesna gospodarka musi być gospodarką, która potrafi te dwie strony połączyć. W instytutach badawczych pracują ludzie, którzy mają wyobrażenie o tym, jak prowadzić badania, które następnie zamieniają się w komercyjne produkty, które można sprzedawać na rynku, albo które rozwiązują potrzeby ludzi  - opisywał.

Jednak – zdaniem Emilewicz - instytuty powinny w jeszcze większym stopniu niż obecnie wychodzić na rynek ze swoimi projektami i współpracować z biznesem. Temu właśnie - podkreśliła - ma służyć ich kadrowe wzmocnienie zainicjowane przez ministerstwo.

Dlatego właśnie szukamy na ważne stanowiska menedżerskie tych, którzy po pierwsze rozumieją przemysł, rozumieją nowoczesne usługi, a po drugie będą brokerami innowacji, którzy potrafią wyjść z tym, nad czym pracują świetne zespoły badawcze w samym instytucie, na rynek - zaznaczyła.

Informacje o rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej MPiT.

PAP/Magdalena Jarco/OP