Zamknij

Jadwiga Emilewicz: 2 lata na odbudowanie gospodarki

08.05.2020 08:50
Emilewicz: gospodarka w dwa lata wróci na ścieżkę wzrostu
fot. Jacek Dominski/REPORTER/east news

- W horyzoncie dwóch lat polska gospodarka powinna wrócić do poziomu z początku 2020 roku - uważa wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Kiedy polska gospodarka wróci do dawnego tempa wzrostu? Zdaniem minister rozwoju w ciągu dwóch lat można wyprowadzić ją na prostą.

Jadwiga Emilewicz wskazała, że na tle innych krajów europejskich polska gospodarka w najmniejszym stopniu ucierpiała przez kryzys wywołany epidemią koronawirusa.  

Emilewicz: dwa lata na odbudowanie gospodarki

Emilewicz pytana była w TVP Info, kiedy - jej zdaniem - Polska wróci na ścieżkę szybkiego rozwoju.

Szacunki są różne. Są oczywiście nasze wewnętrzne, ministerstwa finansów, ale także patrzymy uważnie na to, co dzieje się w państwach, które są dwa, trzy miesiące przed nami, jeśli chodzi o wychodzenie z pandemii 

– powiedziała Emilewicz

Zdaniem minister, potrzeba dwóch lat, by wyprowadzić gospodarkę na prostą. Minister rozwoju mówiła, że na korzyść Polski są statystyki m.in. te przedstawione ostatnio przez Komisję Europejską.

Zobacz także

Komisja szacuje, że w tym roku spadek polskiego PKB będzie na poziomie 4,3 proc., ale w przyszłym roku nastąpi wzrost o 4,1 proc.

Chcielibyśmy, aby ten scenariusz się rzeczywiście spełnił, aby się sprawdził

- powiedziała wicepremier

Szefowa resortu rozwoju zaznaczyła, że ten rok - biorąc pod uwagę kryzys, który wszystkich zaskoczył, sparaliżował popyt i podaż, a instrumenty polityki monetarnej niewiele mogą działać - jest dla nas bardzo trudny i wymagający.

- Ale liczymy, że te wszystkie działania, które podjęliśmy sprawią, że w horyzoncie dwóch lat powinniśmy wrócić do poziomu, w jakim byliśmy na początku tego roku - powiedziała.

Dobre prognozy dla Polski?

Szacunki Komisji Europejskiej, które przywołała minister rozwoju w rzeczywistości stawiają Polskę w pozytywnym świetle na tle Europy. Pod względem prognozowanego bezrobocia, spadku PKB czy wzrostu długu publicznego Polska jest w czołówce państw, które w najmniejszym stopniu odczują skutki pandemii. 

  • Komisja Europejska szacuje, że bezrobocie w strefie euro ma skoczyć w tym roku do poziomu 9,6 proc. a w całej UE do 9 proc. Polska na tym tle wypada nie najgorzej. Prognozowane bezrobocie wyniesie 7,5 proc.

Zobacz także

  • PKB strefy euro spadnie w tym roku o 7,7 proc. Unijny PKB całościowo ma spaść o 7,4 proc. Dla porównania, przewidywany spadek PKB dla Polski wyniesie 4,3 proc.

Zobacz także

  • Dług publiczny w Polsce w tym roku wzrośnie do ok. 58 proc. PKB. Dług publiczny krajów strefy euro przekroczy 102 proc. PKB w tym roku.

Zobacz także

  • Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w Polsce wzrośnie do 9,5 proc. PKB. Średnia dla strefy euro to 8,5 proc. PKB.

RadioZET.pl/PAP