Zamknij

Emilewicz: Premier wstrzymał premie dla ciężko pracujących urzędników, to trudne

18.05.2020 10:53
Emilewicz o obniżce pensji w rządzie
fot. Radio ZET

Czy rząd w dobie pandemii oszczędzi dodatkowe środki na wypłatach dla ministrów? Jadwiga Emilewicz w Radiu ZET mówiła o obniżkach pensji w rządzie.

W dobie pandemii koronawirusa pracodawcy szukają oszczędności, a  na porządku dziennym są zwolnienia i cięcia pensji. To nowa rzeczywistość w sektorze prywatnym, a jak wygląda sytuacja w administracji rządowej?

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz była gościem programu Gość Radia ZET i wyjaśniła, że jej pensja nie została obniżona.

Emilewicz: nie dostajemy nagród

Nasze wynagrodzenia nie zostały obniżone. Te regulowane są ustawowo. Jeśli będzie taka inicjatywa, żeby te pensje obniżyć, nie będę protestowała

- mówiła Jadwiga Emilewicz

Na pytanie o to, czy minister Emilewicz planuje wyjść z taką inicjatywą na forum rządowym, wicepremier odpowiedziała, że póki co wstrzymana jest wypłata premii i bonusów do pensji.

Z dużą pokorą podchodzimy do sytuacji, w której się znaleźliśmy. Premier Morawiecki wstrzymał wypłaty dodatków do pensji. To dla nas trudna sytuacja, pracownicy administracji rządowej od ponad 5 tygodni ciężko pracowali przygotowując akty prawne w związku z koronawirusem. A my dziś im mówimy, że bonusy nie będą wypłacane

- dodała Emilewicz

Ile zarabiają ministrowie?

Prawo, na które powołała się minister Emilewicz to ustawa o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. W artykule 3 czytamy, że wynagrodzenie osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, składa się z wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Pensje te ustala się na podstawie kwoty bazowej, której wysokość ustaloną według odrębnych zasad określa ustawa budżetowa.

Zobacz także

Zgodnie zaś z art. 9 ustawy budżetowej, kwota bazowa dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe wynosi 1789,42 złote. Rozporządzenie Prezydenta w sprawie szczegółowych zasad wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe określa mnożnik kwoty bazowej, który decyduje o podstawowej pensji ministrów. Mnożnik kwoty bazowej dla ministrów równy jest 5,6.

Posłuchaj podcastu

Zatem kwota bazowa pomnożona razy 5,6 daje 10 020,75 złotych. Warto nadmienić, że jest to bazowa kwota bez uwzględnienia np. dodatku funkcyjnego czy innych bonusów do pensji z mocy prawa przysługujących członkom korpusu rządowego.

RadioZET.pl