Zamknij

Wiza dla start-upów; Polska chce przyjąć ok. 60 start-upów spoza UE

Olga Papiernik
15.05.2018 12:34
praca przy biurku
fot. EAST NEWS

W tym roku uruchomiony zostanie pilotażowy program "Poland Prize", czyli "wiza dla start-upów", mamy nadzieję w jego wyniku przyjąć do Polski około 60 takich spółek spoza obszaru UE  - zadeklarowała we wtorek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii wzięła we wtorek udział w inauguracyjnej sesji "European Start-up Days" organizowanego w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Jak podkreśliła, w wyniku działań rządu i wprowadzanych regulacji obecnie start-upy w Polsce mogą liczyć na przywileje podatkowe jako inwestycje podwyższonego ryzyka.

Zmiany podatku CIT dla osób, które uzyskują przychody z wyników prac badawczo-rozwojowych

Szefowa MPiT poinformowała, że jej resort pracuje obecnie wraz z Ministerstwem Finansów nad „radykalną obniżką” podatku CIT dla osób, które uzyskują przychody z wyników prac badawczo-rozwojowych.

- Ten podatek będzie radykalnie, o co najmniej 10 punktów proc. niższy niż standardowy podatek typu CIT - mówiła Emilewicz.

Poinformowała również, że w poniedziałek projekt ustawy dot. prostej spółki akcyjnej został ukończony i skierowany do konsultacji. - Ta spółka łączyć ma ze sobą wszystkie dobre cechy spółki akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w tym upraszczając maksymalnie model pracy - mówiła szefowa MPiT.

- Mam nadzieję, że ten pakiet organizacyjny, który dostarczyliśmy sprawi, że Polska stanie się atrakcyjnym dla start-upów państwem - dodała.

Projekt ustawy o prostej spółce akcyjnej Emilewicz zapowiadała w rozmowie z PAP w kwietniu. Jak wyjaśniała wówczas, nowe regulacje miałyby skrócić termin powołania spółki, wprowadzić bardzo elastyczne formy jej funkcjonowania. Przepisy miałyby wejść w życie od początku przyszłego roku.

Zobacz także

Poland Prize - wiza dla start-upów

Emilewicz w trakcie swojego wystąpienia w Katowicach we wtorek poinformowała również, że w tym roku uruchomiony zostanie pilotażowy program "Poland Prize", czyli "wiza dla start-upów".

- Mamy nadzieję przyjąć w tym roku pilotażowo do Polski około 60 takich spółek spoza obszaru UE, dając im szybszą ścieżkę dostępu do Polski, a następnie takie bezpieczne lądowanie organizacyjno-prawne, ale też finansowe w Polsce - podkreśliła.

PAP/Mateusz Roszak/OP