Zamknij

ME przed świętami przedstawi rozwiązanie dot. wzrostu cen energii

Olga Papiernik
19.12.2018 15:55
żarówka
fot. east news

Prace nad ostateczną propozycją związaną z planowanymi przez przedsiębiorstwa energetyczne ewentualnego wzrostu cen energii od 1 stycznia 2019 r. dla małych i średnich firm i samorządów jeszcze trwają i powinny one zostać przedstawione przed Świętami Bożego Narodzenia, wynika ze słów minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz.

"Wiem, że Ministerstwo Energii kończy prace nad ostateczną propozycją, która sprawi iż skonsumowana zostanie obietnica pana premiera, że podwyżek cen energii od 1 stycznia nie będzie. Przypomnę, że mówimy o trzech grupach, grupie gospodarstw domowych, samorządów i małych i średnich przedsiębiorstw" - powiedziała dziennikarzom Emilewicz.

"Jestem przekonana, że przed świętami wszyscy dowiemy się o szczegółach. Przypomnijmy także, że decyzja szefa URE sprawia, że rachunki od 1 stycznia są takie same jak w grudniu czy listopadzie i dotyczy to gospodarstw domowych. Firmy i samorządy podpisywały umowy w trybie prawa zamówień publicznych w różnych miesiącach tego roku, więc nie są to rozwiązania proste i dlatego prace nad tym trwają. Przed świętami te prace muszą być ukończone" - powiedziała minister.

Dodała, że jeśli będzie to wymagało dodatkowego posiedzenia Sejmu w tej sprawie, to takie posiedzenie się odbędzie.

"Jeśli te rozwiązania będą wymagały zmiany w prawie, to takie posiedzenie będzie miało miejsce. Natomiast jest też szereg rozwiązań, które nie potrzebują zmian w prawie" – podkreśliła minister.

W ub. tygodniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że nie będzie podwyżek cen energii elektrycznej w 2019 r.

Zobacz także

Ministerstwo Energii zapowiedziało kilka dni wcześniej, że rekompensaty dla gospodarstw domowych oraz dla małych i średnich przedsiębiorstw związane z planowanymi przez przedsiębiorstwa energetyczne wyniosą w przyszłym roku ok. 4-5 mld zł. Minister energii Krzysztof Tchórzewski informował, że część tej kwoty - ok. 1 mld zł - zostanie pokryta dzięki oszczędnościom w spółkach energetycznych.

ISBnews/OP