Zamknij

Kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców

Olga Papiernik
27.09.2018 11:55
ludzie siedzą przy stole
fot. rawpixel on Unsplash

Konstytucja Biznesu to akt prawny naprawdę uwzględniający małych i średnich przedsiębiorców; jesteśmy gotowi wprowadzać kolejne ułatwienia - mówiła w środę w Kielcach minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Minister uczestniczyła w spotkaniu z przedsiębiorcami, zorganizowanym w ramach cyklu "Prawo do Przedsiębiorczości. Małe firmy wielkie zmiany".

Emilewicz zauważyła, że pięć ustaw tworzących Konstytucję Biznesu, które w sposób radykalny zmieniły "rzeczywistość prawną dla przedsiębiorców w Polsce", wypracowano we współpracy z małymi i średnimi przedsiębiorcami. - To po raz pierwszy akt prawny naprawdę uwzglendniający małych i średnich przedsiębiorców - tych, którzy kontrybuują ponad 60 proc. do polskiego PKB i zatrudniają ponad 70 proc. aktywnych zawodowo Polaków – podkreśliła.

Zobacz także

- Ale mamy apetyt na więcej, jesteśmy gotowi wprowadzać kolejne zmiany, kolejne ułatwienia, wprowadzać zasadę (…) redukcji obciążeń biurokratycznych, codziennych - dla przedsiębiorców. Stąd pakiet dla małych, średnich przedsiębiorców przyjęty wczoraj, w którym oprócz zwiększenia limitu małego podatnika, mamy także - oczekiwaną bardzo wiele lat przez przedsiębiorców - możliwość wliczania do kosztów współmałżonka zatrudnionego w firmie (…)" – argumentowała.

Minister wskazała, że trwają prace nad kolejnymi zmianami w przepisach dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Przypomniała też, że od ubiegłego tygodnia w konsultacjach jest projekt ustawy o zatorach płatniczych. Podkreśliła, że przedsiębiorcy sami w badaniach wskazali ten problem jako podstawową barierę rozwojową małych i średnich firm w Polsce.

- Rozwiązania, które proponujemy, to przede wszystkim radykalne skrócenie terminów płatności. Zaczynamy od siebie jako administracja, nakładając na siebie obligatoryjny 30-dniowy termin płatności – z wyjątkiem usług z zakresu ochrony zdrowia. W sytuacjach transakcji "dużego z małym" wprowadzamy termin 60-dniowy. Jednocześnie jako obligatoryjne wprowadzamy ujawnienie praktyk płatniczych - dla największych podatników, dla CIT-owców (…) – opisywała Emilewicz.

Zobacz także

Jak dodała, przekroczenie terminu płatności, będzie skutkowało "natychmiastową zapadalnością" odsetek wyższych, niż w dzisiejszym prawie.

Biorąc pod uwagę, jak powszechny jest to dzisiaj problem, nie chcielibyśmy karać tych, którzy nie płacą następnym, dlatego że im nie zapłacono. Dlatego zaczynamy od tych "na górze", po to, by zlikwidować źródło problemu, a nie wprowadzić nadmierne obciążenia dla polskiego małego, średniego biznesu – podkreśliła minister.

W resorcie przedsiębiorczości i technologii trwają też prace nad prawem zamówień publicznych. - Mam wrażenie, że dobre prawo zamówień publicznych może w istotny sposób zmienić warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Bo to właśnie w domenie publicznej jest największy zasób finansowy środków, które są uwalniane co roku na rynek, bo to 35 tys. podmiotów realizujących zamówienia na towary i usługi w tym trybie. W ubiegłym roku te środki przysłużyły się do wypracowania 8 proc. polskiego PKB – analizowała Emilewicz.

Podkreśliła, że nowelizacja przepisów ma uprościć procedury, tak aby mały i średni przedsiębiorca mógł "rzeczywiście" uczestniczyć w postępowaniu przetargowym. Do przepisów może zostać wprowadzone rozwiązanie dotyczące zawarowania części zamówień publicznych - jak wskazała Emilewicz, czy w zależności od kwoty czy od branży - tylko do małych i średnich przedsiębiorców. Procedury przetargowe mają być bardziej zautomatyzowane, zmienić ma się także funkcja Urzędu Zamówień Publicznych.

"Prawo do Przedsiębiorczości. Małe firmy wielkie zmiany" to seria konferencji prowadzonych w całej Polsce, w trakcie których przedstawiciele małych i średnich firm dowiadują się o zmianach i ułatwieniach w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce w zakresie prawa przedsiębiorców, prawa podatkowego i prawa zamówień publicznych, a także o ofercie wsparcia sektora MŚP.

Organizatorem wydarzenia są: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a partnerami - Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Cyfryzacji, Pełnomocnik Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Urząd Zamówień Publicznych, Urząd Dozoru Technicznego, Bank Gospodarstwa Krajowego, Agencja Rozwoju Przemysłu, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. W całej Polsce odbyło się do tej pory ponad 50 takich konferencji.

PAP/Katarzyna Bańcer/OP