Zamknij

Ceny energii elektrycznej nie wzrosną od stycznia 2019 r

Olga Papiernik
17.12.2018 09:53
lampa
fot. Photo by Joel Henry on Unsplash

Ceny energii nie podniosą się od stycznia przyszłego roku, zapewniła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

"Najistotniejsza informacja dla wszystkich konsumentów jest taka: ceny energii nie podniosą się od stycznia przyszłego roku. Mamy kilka elastyczności, które może zastosować administracja bez ingerencji w spółki giełdowe w taki sposób, aby te spółki mogły nie wnioskować o tak duże podwyżki" - powiedziała Emilewicz w wywiadzie dla TVN24.

Wskazała, że "cena prądu, jednej megawatogodziny, składa się z wielu elementów". "Między innymi z uprawnień do emisji CO2, z przesyłu, to jest skomplikowana struktura. Jest kilka opłat w strukturze ceny jednej megawatogodziny, których możemy się pozbyć. Nad tym dzisiaj pracuje minister Tchórzewski. Dajmy mu czas" - powiedziała minister.

W ub. tygodniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że nie będzie podwyżek cen energii elektrycznej w 2019 r.

Zobacz także

Ministerstwo Energii zapowiedziało kilka dni wcześniej, że rekompensaty dla gospodarstw domowych oraz dla małych i średnich przedsiębiorstw związane z planowanymi przez przedsiębiorstwa energetyczne wyniosą w przyszłym roku ok. 4-5 mld zł. Minister energii Krzysztof Tchórzewski informował, że część tej kwoty - ok. 1 mld zł - zostanie pokryte dzięki oszczędnościom w spółkach energetycznych.

ISBnews/OP