Zamknij

Emerytury niższe przez ustawę dezubekizacyjną. Tysiące spraw w sądzie

12.10.2020 08:02
Emerytury. Ustawa dezubekizacyjna obniżyła świadczenia. Sprawa w sądzie
fot. hxdbzxy/shutterstock (ilustracyjne)

Prawie 40 tysięcy emerytów w 2017 roku usłyszało wyrok: ich świadczenia zostaną obniżone. Powodem była ustawa dezubekizacyjna, na mocy której emerytury byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL mają zostać obniżone.

Ustawa dezubekizacyjna weszła w życie w październiku 2017 roku i już od samego początku budziła kontrowersje. 39 tysięcy seniorów miałoby dostać niższe świadczenia z uwagi na swoją przeszłość.

Trybunał Konstytucyjny zastanawia się nad konstytucyjnością przepisów, a seniorzy odwołują się od krzywdzącej decyzji ws. obniżki emerytur. Sądy mają do zweryfikowania przynajmniej 25 tysięcy spraw.

Emerytury dla byłych działaczy SB

Zgodnie z ustawą dezubekizacyjną, emerytury tych, którzy w okresie PRL-u współpracowali z Służbami Bezpieczeństwa, nie mogą być wyższe od przeciętnego świadczenia z ZUS.

Zobacz także

Na mocy tych przepisów obniżono emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. Świadczenia nie mogą przekroczyć 2100 złotych brutto w przypadku emerytur, 1500 złotych brutto w przypadku renty i 1700 złotych brutto w przypadku renty rodzinnej.  

Seniorzy chcą, by sądy oceniły wszelkie okoliczności i charakter ich działalności w aparacie państwowym. Do Sądu Okręgowego w Warszawie złożono już ponad 25 tysięcy odwołań od decyzji ws. niższych emerytur.

Zobacz także

Sąd zakończył ponad 7,6 tys. spraw. W 109 przypadkach decyzja o obniżce została zmieniona. Z kolei 14 tys. 59 spraw jest zawieszonych w związku z postępowaniem przed TK.

Trybunał Konstytucyjny o emeryturach dla byłych funkcjonariuszy

We wtorek 13 października TK ma zająć się pytaniem sądów ws. zgodności z konstytucją przepisów ustawy dezubekizacyjnych. Chodzi o ochronę praw nabytych i zasadę niedziałania prawa wstecz. TK przyjrzy się też sposobom, w jaki kwalifikuje się działalność emeryta pod „służbę dla państwa totalitarnego”. Sąd Najwyższy uznał bowiem, że każda sprawa powinna być rozpatrywana indywidualnie, zaś kryterium służby na rzecz totalitarnego państwa powinno być oceniane na podstawie wszystkich okoliczności sprawy, w tym także na podstawie indywidualnych czynów i ich weryfikacji pod kątem naruszenia podstawowych praw i wolności człowieka.

RadioZET.pl/PAP