Zamknij

Nowy system emerytalny może zostać sfinansowany z oszczędności Polaków

16.10.2019 07:04
Emerytury. Centralny Informacja Emerytalna będzie sfinansowana z oszczędności Polaków?
fot. vivooo/Shutterstock (ilustracyjne)

Z oszczędności Polaków mogą zostać potrącone środki na sfinansowanie nowego systemu informowania o emeryturach. Według „Rzeczpospolitej” w przyszłym roku ma on kosztować 42 mln zł.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Centralna Informacja Emerytalnej (CIE) to najnowszy pomysł PiS na zmiany w zasadach powiadamiania milionów Polaków o wysokości ich przyszłej emerytury – podała gazeta.

Nowy elektroniczny system ma dostarczyć szybkiej informacji o oszczędnościach Polaków zebranych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE), Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), Pracowniczych Planach Emerytalnych (PPE), Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) i mundurowych zakładach emerytalnych, do której będzie można uzyskać dostęp za pośrednictwem strony internetowej czy aplikacji na smartfona.

Zobacz także

Zdaniem gazety uruchomienie nowego systemu informacyjnego prawdopodobnie już w przyszłym roku będzie kosztowało 42 mln zł. Z kolei jego utrzymanie w kolejnych latach ponad 39 mln zł rocznie.

Skąd wezmą się te pieniądze? Mają pochodzić z obowiązkowych składek podmiotów prowadzących IKE, IKZE, PPE i PPK wysokości 0,0035 proc. od przeciętnego wynagrodzenia.

Jak wyliczyła „Rzeczpospolita”, taka opłata wyniesie więc pozornie niewiele, nie więcej niż około 18 groszy miesięcznie i trochę ponad 2 zł rocznie od każdego oszczędzającego.

Zobacz także

Co to jest Centralna Informacja Emerytalna?

To najnowszy projekt rządu PiS, który ma zebrać w jednym miejscu dane na temat emerytalnych kont Polaków w różnych instytucjach.

Informacja o stanie kont emerytalnych i wysokości przyszłego świadczenia ma być dostępna w aplikacji mobilnej lub na stornie internetowej w jednym miejscu. Za budowę CIE ma odpowiadać Polski Fundusz Rozwoju.

W ocenie skutków regulacji nowej ustawy zapisano, że koszty samego utworzenia systemu zamkną się w kwocie około 45 mln zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita