Zamknij

Co wynika z prognoz ZUS? Tak będą wyglądały emerytury za 50 lat

30.12.2019 09:06
Emerytury za 50 lat. ZUS wyliczył świadczenia
fot. Shutterstock/Khongtham (ilustracyjne)

Demografia i długość życia zdecydują w przyszłości o relacji emerytury do pensji – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Zgodnie z szacunkami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przyszli emeryci zarobią więcej. Co to oznacza? Nominalnie, emeryt dostanie wyższe świadczenie. Dane urzędu nie są jednak tak optymistyczne jeśli weźmiemy pod uwagę inflację i porównamy świadczenie z wysokością pensji w gospodarce.

Dziennik przeanalizował dane ZUS, które ten podał w trzech wariantach.  Po pierwsze, prognozowane wartości nominalne emerytur – to, co ZUS będzie wypłacał. Po drugie, w kwotach zdyskontowanych inflacją na 2018 roku, czyli porównywalne z cenami z zeszłego roku. Po trzecie, jako relację do przeciętnego wynagrodzenia.

Zobacz także

Na pierwszy rzut oka, nominalny wzrost wysokości emerytur może zaskakiwać. W 2020 roku emeryt dostanie średnio 2457 złotych, niemal trzy razy więcej w 2050 roku, a w roku 2080 – 20 903 złote. Jeśli weźmiemy pod uwagę inflację, kwoty te rosną nieco wolniej, choć wciąż są optymistyczne.  W 2030 roku przeciętne świadczenie ma być o 90 procent wyższe niż w 2020 roku. Ostatni wariant przedstawiony przez ZUS wskazuje na relację świadczenia do przeciętnej pensji. Tu wypadamy nieco gorzej. Relacja ta zmaleje z 54 procent w 2020 roku do 23 procent w 2080 roku.

Zobacz także

Gazeta zwraca uwagę na jeszcze jedną prawidłowość. ZUS wziął pod uwagę obecny wiek emerytalny, a zatem 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Nie uwzględnił jednak prognoz, według których średnia długość życia na rosnąć. Od niej także zależy wysokość świadczenia: im dłużej średnio żyje emeryt, tym dłuższy czas pobierania świadczenia, a tym samym – niższa emerytura.

Zobacz także

Jak podkreśla w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Aleksandra Wiktorow, była prezes ZUS, przy tak niskim wieku emerytalnym świadczenie będzie pobierane dłużej, więc automatyczne będzie niższe. Po osiągnięciu wieku emerytalnego mężczyźni żyją średnio jeszcze 16 lat, a kobiety – 24. ZUS założył, że średnie dalsze trwanie życia wydłuży się o 7 lat. Eksperci, choć są zgodni z opinią o konieczności podwyższenia wieku emerytalnego, mówią też o wpływie rosnących płac i warunkach demograficznych na przyszłe świadczenia emerytów.

Zobacz także

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”