Zamknij

ZUS: za 40 lat samozatrudnieni mogą otrzymać bardzo niskie emerytury

03.09.2019 10:39
Emerytury za 40 lat dla przedsiębiorców będą bardzo niskie. Prognozy ZUS
fot. vivooo/Shutterstock (ilustracyjne)

Przedsiębiorcy z jednoosobową działalnością gospodarczą za 40 lat otrzymają emerytury w okolicach 2 tys. złotych — wynika z wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Tymczasem według ekspertów w 2060 roku przeciętne wynagrodzenie może wynosić nawet 15 tys. złotych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał portal Prawo.pl, prognozy ZUS w sprawie emerytur samozatrudnionych przedsiębiorców rysują się w ciemnych barwach.

Zakład opracował szacunkową wysokość świadczenia emerytalnego dla przedsiębiorców z własną działalnością gospodarczą, którzy w styczniu 2059 roku rozpoczną pobieranie świadczenia.

Zobacz także

Mniej niż 2 tys. zł emerytury za 35 lat nieprzerwanej pracy

Chodzi o mężczyzn urodzonych w styczniu 1994 roku oraz kobiety urodzone w styczniu 1999 roku — przy przyjęciu, że na emeryturę przejdą odpowiednio po ukończeniu 65. i 60. roku życia.

Na potrzeby prognozy ZUS przyjął, że te osoby rozpoczęły działalność gospodarczą w wieku 25 lat i nieprzerwanie prowadziły ją aż do emerytury. W rezultacie do tego czasu mężczyźni z własną działalnością mają 40 lat okresu składkowego, a kobiety – 35 lat.

Ile wyniesie ich szacunkowa emerytura? Kobiety, które przez całe życie zawodowe pracowały we własnej firmie, mogą otrzymać 1810 złotych. To zaledwie 11,8 proc. przeciętnego szacowanego wynagrodzenia w 2059 roku. Z kolei w przypadku mężczyzn to 2450 złotych emerytury (16 proc. przeciętnego wynagrodzenia za 40 lat).

ZUS w prognozie wziął pod uwagę ulgi, z których przez okres składkowy mogliby korzystać przedsiębiorcy. W latach 2019-2023 oszacowano je na 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, a w latach 2024-2058 – 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Zobacz także

„Emerytury będą bardzo niskie”

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) w rozmowie z Prawo.pl, wskazuje na przepaść pomiędzy planowaną wysokością świadczeń emerytalnych a przeciętnym wynagrodzeniem.

Relacja ta wynosi zaledwie 11,8 procent. Zatem zgodnie z prognozą ZUS przeciętna pensja będzie wynosić w 2059 roku około 15 tysięcy złotych. Oznacza to, że emerytury samozatrudnionych będą bardzo niskie.

Łukasz Kozłowski, Federacja Przedsiębiorców Polskich

Jak można spróbować rozwiązać ten problem? Zdaniem Kozłowskiego warto wprowadzić powiązanie wysokości składek z dochodami przedsiębiorców, co jest standardem w krajach unijnych.

Łukasz Komuda, ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i redaktor portalu Rynekpracy.org.pl, postulował zmiany w prawie ograniczające wypychanie pracowników z etatów na samozatrudnienie. 

– To jednak wiązałoby się z radykalnymi zmianami. Nie sądzę, aby jakaś partia polityczna podjęła takie kroki, bo oznaczałoby to utratę części głosów – podkreślił Komuda w rozmowie z Prawo.pl.

Zobacz także

RadioZET.pl/Prawo.pl