Zamknij

Emerytury w Polskim Ładzie. Rząd wprowadza zmiany

15.05.2021 18:15
Emerytury w Polskim Ładzie. Rząd wprowadza zmiany
fot. Marek BAZAK/East News

Polski Ład obejmuje seniorów dodatkowym wsparciem. Nowy dokument został zaprezentowany podczas konwencji PiS w sobotę (15 maja 2021). Sprawdzamy, co się zmienia dla seniorów w polskim prawie.

Emerytury i świadczenia dla seniorów to jeden z punktów nowego Polskiego Ładu.

Partia Prawa i Sprawiedliwości pracuje nad programami, które mają pomóc starszym rocznikom i równocześnie zapewnić rządowi ich poparcie. Wszyscy seniorzy otrzymali już 13. emeryturę, a ci którzy mają najskromniejszy dochód, mogą liczyć również na tzw. „czternastkę”.

Nowy Polski Ład. Emerytury i wsparcie dla seniorów

Osoby, które pobierają emeryturę w wysokości 2,5 tys. zł mogą zapomnieć o podatku. Zgodnie z zapisami Polskiego Ładu, większość emerytów będzie z niego zwolniona. Dzięki temu seniorzy mogą zyskać rocznie więcej niż na popularnej „trzynastce” i „czternastce”.

Zmiana obejmie kilka milionów emerytów. Obecnie świadczenie z ZUS pobiera ponad 6 mln osób. Średnio każdy z nich dostaje 2505 zł brutto. Aż 3,7 mln osób otrzymuje mniejszą kwotę lub równą podanej wartości. Zyskają również renciści. W ich przypadku podwyżki wypłat, które będą efektem niepłacenia podatku, wyniosą od kilkudziesięciu do ok. 200 zł miesięcznie.

Dzięki nowym przepisom uprawnieni emeryci zaoszczędzą miesięcznie kilkadziesiąt złotych. Dla osób o przeciętnej emeryturze to zysk nawet 187 zł miesięcznie, czyli ok. 2 tys. zł rocznie. Nadal jednak emerytura będzie obciążona składką zdrowotną na poczet wydatków w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Polski Ład. Emerytury i wsparcie dla seniorów

 • Emerytury bez podatku do 2,5 tys. zł
 • Elastyczna praca dla osób w wieku przedemerytalnym: wydłużenie okresu aktywności zawodowej seniorów przez umożliwienie osobom w wieku 55+ zmniejszenia wymiaru czasu pracy. Dzięki temu senior osiągając wiek emerytalny, nie będzie stawał przed wyborem: albo praca w pełnym wymiarze godzin, albo emerytura.
 • Program Aktywność+ to nowy program dla seniorów, który będzie realizowany w latach 2021-2025. Za pomocą środków z programu będą finansowane działania jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów, mające na celu zwiększenie aktywności seniorów w życiu społecznym i zawodowym.
 • Zerowy PIT dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego. Nowy instrument to PIT-0 dla Seniora. Pracownicy, którzy osiągną wiek emerytalny 60/65 lat i nie przejdą na emeryturę, lecz zdecydują się kontynuować pracę, nie zapłacą podatku dochodowego (do poziomu progu podatkowego), co zwiększy ich pensję netto, a dzięki dalszej aktywności na rynku pracy powiększą wysokość przyszłej emerytury.
 • Korpus wsparcia seniorów przez wolontariuszy
 • Zwiększenie bezpieczeństwa seniorów przez dofinansowanie zakupu tzw. opasek bezpieczeństwa. Umożliwią one proste bądź automatyczne wezwanie pomocy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Zapewnią stały kontakt i umożliwią zdalną opiekę. Dzięki takiemu rozwiązaniu seniorzy wymagający uwagi nie będą musieli zmieniać swoich codziennych nawyków i pozostaną samodzielni.
 • Darmowe leki 70+
 • Placówki łączące pokolenia. Umożliwienie łączenia dziennych domów opieki z przedszkolami
 • Centra usług społecznych dla Polaków wracających z zagranicy - kompleksowe wsparcie dla osób starszych, które po zakończeniu kariery zawodowej za granicą chcą powrócić do Polski. Centra będą zapewniać całodobową opiekę, wsparcie w zakresie ochrony zdrowia oraz wspomagać aktywność społeczną seniorów.
 • Pomoc IT dla seniora. Powstanie ogólnopolska infolinia administracyjna, która pozwoli uzyskać informacje o tym, co dzieje się ze sprawą załatwianą w każdym urzędzie w Polsce. Dzięki infolinii osoby mniej biegłe w usługach cyfrowych będą mogły dowiedzieć się, w jaki sposób można załatwić sprawę administracyjną i zostaną przekierowane do właściwej instytucji.
 • Walka z przemocą domową wobec dzieci i rodziców.

Zmiany wskazane w Polskim Ładzie miałyby wejść w życie wraz z początkiem 2022 roku.

RadioZET.pl