Zamknij

Emerytury w Polskim Ładzie. Premier: seniorzy zyskają nawet 2 tys. zł

18.05.2021 21:58
Emerytury bez PIT
fot. Marek BAZAK/East News

Polski Ład, czyli nowy program Prawa i Sprawiedliwości, zakłada zwiększenie świadczeń dla seniorów poprzez zwolnienia podatkowe. Premier Mateusz Morawiecki wylicza, kto i ile zyska.

Polski Ład z pewnością ucieszy emerytów. Prawo i Sprawiedliwość planuje zwolnić średnio zarabiających seniorów z podatku.

Premier Mateusz Morawiecki wyliczył kto, i ile może zyskać.

Premier: seniorzy zyskają nawet 2 tys. zł rocznie

Polski Ład zakłada zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, na czym zyskają także seniorzy. W ramach reformy systemu podatkowego emerytury i renty zostaną podwyższone o wysokość podatku dla świadczeń do poziomu 2,5 tys. zł. Obecnie emerytury obciążone są 17 lub 32 proc. podatkiem.

Jak wyliczono, nawet 65 proc. dzisiejszych seniorów nie zapłaci PIT. Premier Mateusz Morawiecki wskazał, ile maksymalnie zaoszczędzą seniorzy.  

W Polskim Ładzie poprawiamy los materialny emerytów, którzy są niżej uposażeni, bo dla 2/3 emerytów będzie to około 2 tys. złotych rocznie więcej w portfelu. Chcemy, by jesień życia była czasem, w którym seniorzy mogą liczyć na wyciągniętą dłoń od samorządów i państwa 

Mateusz Morawiecki

- Czasy III RP nie rozpieszczały naszych seniorów, naszych wspaniałych mam, ojców, babć, dziadków i dlatego w Polskim Ładzie znalazło się centralne miejsce dla naszych seniorów. Nie byłoby takiej Polski, w jakiej dzisiaj żyjemy, byłaby dużo mniej rozwinięta, gdyby nie ich wielki trud, powojenny, odbudowa po zgliszczach II wojny światowej i później - w trudnym systemie komunistycznym - budowa wartości, odbudowa różnych przemysłów, gospodarki i instytucji w PRL – dodał szef rządu.

Premier dodał, że przy świadczeniu wynoszącym 2,5 tys. zł brutto, roczny zysk wyniesie nawet 2 tys. zł. To niejedyne befenity dla seniorów, jakie niesie za sobą Polski Ład.

PiS chce także zachęcić osoby w wieku emerytalnym, by pozostały na rynku pracy. Wówczas, jak czytamy w opublikowanym dokumencie „seniorzy nie zapłacą podatku dochodowego (do poziomu progu podatkowego), co zwiększy ich pensję netto”. Kwota podatku zamiast budżet państwa, zasiliłaby Indywidualne Konto Emerytalne przyszłego emeryta.

Kiedy zmiany wejdą w życie? Szczegóły ujrzą światło dzienne dopiero we wrześniu 2021 roku. Wówczas rząd opublikuje nowelę ustawy w tej sprawie.

RadioZET.pl/PAP