Zamknij

Emerytury w Polsce. Kto dostaje najwyższe świadczenie?

10.09.2020 12:30
Emerytury w Polsce. Kto dostaje najwyższe świadczenie?
fot. Grabowski Foto/Shutterstock (ilustracyjne)

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zdradziła, kto pobiera w Polsce obecnie najwyższą emeryturę. Ile lat ta osoba musiała pracować, żeby zapewnić sobie sowite świadczenie?

Emerytury w Polsce w 2020 roku średnio wynosi 2428 złotych - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Nie brakuje jednak emerytów, którzy otrzymują znacznie wyższe świadczenie.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) prof. Gertruda Uścińska podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu (woj. dolnośląskie) komentowała nie tyko kondycję polskiego systemu emerytalnego. Zdradziła również ile wynosi i kto pobiera najwyższą emeryturę w Polsce.

Górnik otrzymuje największą emeryturę w Polsce

Jak podał "Super Express", chodzi o świadczenie w wysokości prawie 23 tys. zł miesięcznie. - Mężczyzna ten przeszedł na emeryturę w wieku 81 lat. Nazbierał kapitału emerytalnego na kwotę około 2 mln złotych - powiedziała prof. Uścińska.

Zobacz także

Dziennik podał również więcej szczegółów na temat emeryta z sowitym świadczeniem. Według gazety mężczyzna pochodzi z województwa lubelskiego i jego emerytura wynosi dokładnie ok. 22,9 tys. złotych brutto.

Przeszedł na emeryturę po ponad 61 latach pracy w górnictwie - zaczynając od stanowisk szeregowych, a kończąc na kierowniczych. Zdaniem prof. Uścińskiej również inni pracownicy mogą sobie zapewnić większą emeryturę, poprzez dłuższy okres składkowy.

- Im później przejdziemy na emeryturę i im dłużej pracujemy, odprowadzając składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, tym na wyższe świadczenie możemy liczyć - powiedziała prezes ZUS.

Zobacz także

Wśród czynników, które mogą wpływać na wyższą emeryturę w przyszłości, jest coroczna waloryzacja oraz Pracowniczych Planów Kapitałowych. Program oszczędzania przy pomocy państwa i pracodawców jest wdrażany od kilku miesięcy i docelowo obejmie małe, średnie, duże firmy oraz administrację publiczną.

RadioZET.pl/Super Express