Zamknij

Kobiety z niższym świadczeniem niż mężczyźni? Luka emerytalna maleje

07.02.2020 16:40
Luka emerytalna maleje
fot. Shutterstock/Khongtham (ilustracyjne)

Wysokość emerytury kobiet jest już zbliżona do kwoty świadczenia, jakie otrzymują mężczyźni. Eurostat zaznacza, że przepaść emerytalna maleje.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Luka emerytalna, czyli różnica między średnim uposażeniem kobiet i mężczyzn po 65. roku życia, spada w Polsce - wynika z danych Eurostatu. Polska wypada pod tym względem znacznie lepiej niż inne unijne kraje.

Eurostat wskazał, że w 2018 roku emerytura kobiet w UE była średnio o 30 procent niższa niż świadczenie przyznawane mężczyznom. Chodzi o emerytury seniorów powyżej 65. roku życia. Dodał też, że różnica między wysokością świadczeń kobiet i mężczyzn maleje. Jest obecnie o 4 punkty procentowe mniejsza niż w 2010 roku.

Zobacz także

Luka emerytalna w Polsce i w Europie

Hojniejsze emerytury dla mężczyzn to „standard” europejski – można wywnioskować z danych Eurostatu. W 2018 roku kobiety otrzymywały niższe emerytury we wszystkich państwach członkowskich UE.

Gdzie różnice w emeryturach były najbardziej widoczne? Pierwsze miejsce w rankingu państw o najgłębszej przepaści emerytalnej zajmuje Luksemburg. To emerytki otrzymują o 43 procent mniej pieniędzy niż mężczyźni.  Na kolejnym miejscu jest Malta z wynikiem 42 procent, Holandia – 40 procent, Austria -39 procent, Cypr- 38 procent i Niemcy z 37-procentową różnicą w emeryturach.

Zobacz także

W najlepszej sytuacji pod względem równości w przyznawaniu świadczeń mają emerytki w Estonii. Otrzymują one o 1 procent mniej niż seniorzy płci przeciwnej. 7- procentową różnicę odnotowano w Danii, zaś na Słowacji luka wynosi 8 procent. Na kolejnych miejscach są Czechy i Węgry z wynikiem odpowiednio 13 i 16 procent.

Polska w tym rankingu uplasowała się na 9. miejscu z wynikiem 18,7 proc. Jeszcze w 2010 roku różnica w wypłacanych w Polsce emeryturach przekraczała 23 procent.

Zobacz także

Nasz kraj nie jest odosobnionym przypadkiem, w którym odnotowano zmniejszenie się luki emerytalnej. Najbardziej zauważalne spadki odnotowano w Grecji. Tam jeszcze w 2010 roku luka wynosiła 37 proc. a w 2019 roku – 25 proc. Dania poprawiła swój wynik o 11 pkt proc., a Belgia i Słowacja o 10.

RadioZET.pl/PAP