Zamknij

Emerytury będą jeszcze wyższe? Sejm o nowym projekcie

20.01.2021 18:08
Emerytury w 2021 roku. Sejm o waloryzacji świadczeń
fot. Marek BAZAK/East News

Parlamentarzyści zaproponowali poprawki do projektu zakładającego podwyżki emerytur w 2021 roku. Niewykluczone, że waloryzacja będzie jeszcze wyższa.

Emerytury w 2021 roku mają wzrosnąć przynajmniej o 50 złotych – zakłada projekt ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Posłowie debatujący nad ustawą zaproponowali, by emeryci od marca otrzymywali jeszcze hojniejsze przelewy z ZUS. O finansach seniorów zdecyduje Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

Podwyżki emerytur 2021

Emerytury w 2021 roku wzrosną. Zgodnie z pomysłem Prawa i Sprawiedliwości, najniższa emerytura wzrośnie o 50 złotych i wyniesie 1250 zł brutto.

Każdy emeryt będzie miałby zagwarantowaną podwyżkę na poziomie 3,84 proc. Jednocześnie podwyżka ta nie będzie niższa niż 50 zł.

Politycy partii rządzącej bronili projektu zaznaczając, że świadczenia dla seniorów nawet w najniższym wymiarze będą o 42 proc. większe od tych, które ZUS wypłacał 5 lat temu za czasów poprzedniej władzy.

- W 2015 r. proponowana przez rząd PO-PSL waloryzacja emerytur była jedną z najniższych – mówiła Beata Strzałka z Prawa i Sprawiedliwości.

Nie zabrakło szybkiej reakcji posłów opozycji. Marzena Okła-Drewnowicz z Koalicji Obywatelskiej nazwała politykę senioralną partii rządzącej „hipokryzją i kłamstwem”. Dodała, że za czasów rządów PO-PSL średnia podwyżka świadczeń wynosiła 70, a nie 50 złotych. Parlamentarzystka zapowiedziała, że klub KO złoży poprawkę zakładającą wzrost świadczeń przynajmniej o 70 zł.

Magdalena Biejat z Lewicy wskazywała, że relatywna wysokość średniej emerytury do średniej płacy na rynku, a więc także do cen i kosztów życia, jest najniższa w tym stuleciu i wynosi jedynie 56 proc. Zadeklarowała, że Lewica poprze projekt PiS, choć również uważa, że podwyżka jest niewystarczająca.

Robert Winnicki z Konfederacji zwrócił z kolei uwagę nie na samą kwotę świadczeń, ale na problem starzenia się społeczeństwa.

- Prawda jest taka, że po pierwsze bardzo gwałtownie i radykalnie w ciągu najbliższych lat zwiększy nam się liczba emerytów. Druga prawda jest taka, że mamy drastyczny spadek, jeśli chodzi o roczniki wchodzące na rynek pracy – powiedział Winnicki.

W 2021 roku ZUS wypłaci emerytom także trzynaste świadczenia w kwocie minimalnej emerytury. W Sejmie trwa także debata na temat czternastej emerytury, która miałaby być wypłacona seniorom jesienią bieżącego roku.

RadioZET.pl/PAP