Zamknij

1600 złotych dla wszystkich. Lewica chce wyższych emerytur

12.01.2021 11:54
Emerytura w 2021 roku
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nie 1250 złotych brutto, lecz 1600 złotych na czysto miałaby wynieść minimalna emerytura. Lewica chce sporej podwyżki dla seniorów i szykuje projekt w tej sprawie.

Minimalna emerytura miałaby wzrosnąć do kwoty 1600 złotych netto. Tyle „na rękę” będą otrzymywać seniorzy, jeśli większość parlamentarna poprze projekt Lewicy.

Szczegóły noweli, jak dowiaduje się „Fakt”, Lewica chce przedstawić posłom na najbliższym posiedzeniu Sejmu 20 stycznia.

Emerytury w 2021 roku. Lewica chce podwyżek

Emerytury po marcowej waloryzacji wzrosną, ale nieznacznie. Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem, świadczenia seniorów wzrosną co najmniej o 50 złotych.

Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zakłada, że od marca 2021 r. wszystkie emerytury i renty zostaną podwyższone o 3,84 proc., ale nie mniej niż o 50 zł brutto.

Emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne mają być podniesione do 1250 zł, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 937,50 zł.

Lewica zauważa, że taka podwyżka nie poprawi znacząco sytuacji finansowej seniorów. „Fakt” pisze, że ugrupowanie z Adrianem Zandbergiem na czele planuje wnieść do Sejmu projekt podnoszący minimalną emeryturę do kwoty 1600 zł na rękę. Zgodnie z założeniem, państwo nie mogłoby wypłacać seniorom mniej niż 1600 zł netto, a sama podwyżka miałaby wynieść co najmniej 122 zł netto. Co więcej, każdego roku świadczenia wzrastałyby o tę właśnie kwotę.

Trzeba w końcu podnieść najniższe emerytury. Nikt nie powinien spędzać ostatnich lat życia w biedzie i upokorzeniu. Dlatego proponujemy gwarantowaną minimalną emeryturę 

Adrian Zandberg dla "Faktu"

„Fakt” dodaje, że Lewica chce znieść limit stażu pracy, warunkujący uzyskanie minimalnej emerytury. 1600 zł trafiłoby do każdego seniora, bez względu na to, jak długo pracował i odprowadzał składki do ZUS.

RadioZET.pl/”Fakt”