Zamknij

Emerytury w 2021 roku. Ile zarobią seniorzy

09.12.2020 16:13
Emerytury, trzynastki i czternastki. Zmiany dla seniorów w 2021 roku
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wyższe emerytury, wzrost kwoty najniższych świadczeń, trzynastki i czternastki. Ile zarobią seniorzy w 2021 roku?

Emerytury wzrosną przynajmniej o 50 złotych. Poza podwyżką, seniorzy w przyszłym roku dostaną dwie wypłaty ekstra: trzynastą i czternastą emeryturę.

Wysokość dodatkowych świadczeń także wzrośnie. Wyjaśniamy, co się zmieni w 2021 roku.

Waloryzacja emerytur 2021

To już pewne. Emerytury w 2021 roku wzrosną, co potwierdza rozporządzenie w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2021 r.

Zobacz także

Wysokość świadczeń dla seniorów powiązana z wysokością pensji w gospodarce i z inflacją, czyli innymi słowy – z dynamiką wzrostu cen na rynku. Wskaźnik waloryzacji tych świadczeń to, co do zasady, średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pierwotnie szacowało, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2021 r. wyniesie 103,84 proc. Co to oznacza? Świadczenia byłyby wyższe przynajmniej o 3,84 proc. Nowela  ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, która czeka na uchwalenie, zakłada waloryzację rzędu 4,16 proc.

Zobacz także

Ustawodawca proponuje m.in. wprowadzenie zasady, zgodnie z którą wszystkie emerytury i renty zostaną podwyższone wskaźnikiem waloryzacji, z gwarantowaną kwotą podwyżki 50 zł.

Taką podwyżkę oszacowano na 9,6 mld złotych, o które skurczy się budżet w 2021 roku.

Najniższe renta i emerytura w 2021 roku

Gwarantowana podwyżka w kwocie 50 złotych podnosi kwotę minimalnej emerytury do 1250 złotych. Tyle też w 2021 roku wyniesie renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna.

Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 937,50 zł.

Trzynastki i czternastki

Rząd wielokrotnie zapewniał, że choć w dobie pandemii budżet ma spore wydatki, to nie zrezygnuje w wypłaty trzynastego świadczenia dla seniorów. Taka emerytura, co do zasady, wypłacana jest w kwocie minimalnego świadczenia. Zatem jeśli minimalna emerytura wyniosłaby 1250 złotych, trzynastka także wzrosłaby o 50 zł.

Zobacz także

W listopadzie 2021 roku seniorzy po raz pierwszy dostaną czternastki. Procedowany w parlamencie projekt ich wypłat zakłada, że czternaste świadczenia także będą równe wysokości najniższej emerytury, czyli 1250 złotych.

Czternastki w pełnej wysokości mają otrzymać ci seniorzy, których świadczenie nie przekracza 2,9 tys. zł brutto. Osoby, które otrzymują wyższe emerytury, czternastki będą miały wypłacane na zasadzie złotówka za złotówkę. Oznacza to, że ich czternastka będzie pomniejszana o różnicę między wysokością renty lub emerytury a kwotą 2,9 tys. zł.

RadioZET.pl