Zamknij

Zmiany w emeryturach od 1 marca. Jakie wypłaty dla seniorów?

01.03.2021 07:53
Nowa waloryzacja od 1 marca
fot. Marek BAZAK/East News

W poniedziałek 1 marca wchodzi w życie podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowela ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Co się zmieni?

Emerytury w górę, wyższe trzynastki i zmiany w 500 plus dla niepełnosprawnych. Prezydent zatwierdził zmiany w emeryturach, a te wchodzą w życie 1 marca 2021 roku.

Minister Marlena Maląg podsumowała wszystkie tegoroczne zmiany dla seniorów i podała, że będą one kosztować budżet nawet 36 mld złotych. To koszt waloryzacji świadczeń, a także trzynastek i czternastek.

Waloryzacja emerytur 2021

Od 1 marca najniższe świadczenie wyniesie zatem 1250,88 zł brutto, a wszystkie emerytury wzrosną o 4,24 proc. O ile więcej na rękę otrzymają seniorzy w przypadku konkretnych kwot emerytur? Można to sprawdzić w naszej tabeli emerytur>>>

Od poniedziałku wzrosną też renty. Świadczenie z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca wyniesie 938,16 zł (obecnie 900 zł), renta rodzinna – 1250,88 zł , a świadczenie przedemerytalne – 1262,34 zł. Obecnie minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynoszą 1200 zł brutto.

Trzynastka w górę. Co z czternastką?

Wiosną seniorzy otrzymają wyższą niż dotąd trzynastkę. Ta przyznawana jest emerytom w wysokości najniższego świadczenia. Minimalna emerytura wzrosła o ponad 50 zł brutto, zatem Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci na rękę po podwyżce dodatkowe 1067 złotych.

Jesienią zaś seniorzy otrzymają czternastkę w tej samej wysokości. W przypadku tego świadczenia obowiązywał będzie próg dochodowy na poziomie 2900 złotych. Jak podaje resort rodziny i polityki społecznej, każdy, kto otrzymuje świadczenie do wyżej wskazanej kwoty, otrzyma "czternastkę", zaś powyżej tej kwoty będzie obowiązywała zasada "złotówka za złotówkę".

500 plus dla niepełnosprawnych

Waloryzacja oznacza nie tylko wzrost emerytur. Od 1 marca wzrośnie też próg dochodowy uprawniający do skorzystania z 500 plus dla niepełnosprawnych. Od 1 marca próg  ten wynosi 1772,08 zł. Przy wypłacie dodatku obowiązuje zasada złotówka za złotówkę.

Świadczenie przysługuje osobom pełnoletnim, niezdolnym do samodzielnej egzystencji.

Aby otrzymać świadczenie uzupełniające, trzeba złożyć wniosek wraz z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Osoby, które nie mają orzeczenia potwierdzającego niezdolność do samodzielnej egzystencji, do wniosku powinny dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia, wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku, oraz dokumentację medyczną lub też inną – istotną z punktu widzenia stanu zdrowia – dokumentację medyczną.

RadioZET.pl