Zamknij

Emerytury stażowe już w Sejmie. „Powinny być ważnym elementem Polskiego Ładu”

04.10.2021 09:49
kobieta z transparentem o emeryturach stażowych
fot. Jakub Kaminski/East News

235 000 Polaków podpisało się pod przygotowanym przez NSZZ „Solidarność” projektem ustawy o emeryturach stażowych. Proponowane prawo trafiło już do Sejmu – mimo niezbyt przychylnego nastawienia większość rządząca obiecała rozmowy na temat oczekiwanego przez dużą część społeczeństwa rozwiązania.

Emerytury stażowe to obietnica wyborcza prezydenta Andrzeja Dudy jeszcze z 2015 roku, powtórzona w 2020 roku. Prace nad wypełnieniem zobowiązań wyborczych ruszyły, ale związkowcy nie są zadowoleni z tempa prac: odpowiednie  przepisy mają być gotowe dopiero na koniec drugiej kadencji, czyli w 2025 roku.

NSZZ „Solidarność” próbuje więc wziąć sprawy w swoje ręce. Do Sejmu trafił obywatelski projekt ustawy, poparty podpisami 235 000 Polaków. Związkowcy mają nadzieję, że uda się przekonać Sejm do uchwaleniem emerytur stażowych, nie mają jednak złudzeń: poparcia politycznego dla rozwiązania nie ma. Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed stwierdził tylko, że „warto nad tym popracować”.

Emerytury stażowe. Sejm zajmie się obywatelskim projektem ustawy?

Emerytury w Polsce są niskie, a emerytury stażowe byłyby wręcz godowe – alarmowali specjaliści. Obniżenie wieku emerytalnego przez rząd było niedźwiedzią przysługą, z której rząd nie może się wycofać z obawy przed utratą poparcia. W Krajowym Planie Odbudowy pojawiły się jednak informacje, w jaki sposób wiek emerytalny ma być w przyszłości podwyższany.

Emerytury stażowe, które mają dawać Polakom możliwość przejścia na emeryturę jeszcze przed osiągnięciem wymaganego ustawowo wieku, idą więc w kierunku przeciwnym do planów rządu. Z tego powodu szef „Solidarności” Piotr Duda wyraził wątpliwości, czy obóz rządzący zajmie się należycie popartym przez społeczeństwo projektem, apelując by prace nad nim prowadzić „w sposób odpowiedzialny i poważny, a nie w sposób polityczny”.

Szczególnie apeluję do parlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy. Ten projekt powinien być bardzo ważnym elementem Polskiego Ładu, a tak się nie stało.

Piotr Duda

W imieniu rządu Dudzie odpowiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Projekty obywatelskie mają swoją wagę, bo jest pod nimi zebranych minimum 100 tys. podpisów. Warto ten projekt rozpatrzyć. Wiemy, że jest dużo osób, które w tym przedziale wiekowym chciałyby skorzystać z tego rozwiązania.

Stanisław Szwed

Polityk zastrzegł, że emerytury stażowe zostałyby wprowadzone „kosztem przyszłego emeryta, który może mieć przez to niższe świadczenie”, dodając, że „warto nad tym popracować”.

W złożonym w Sejmie projekcie ustawy o emeryturach stażowych założono, że świadczenie przysługiwałoby osobom, które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn. Warunkiem przyznania emerytury stażowej było wyliczenie jej na poziomie nie niższym niż wartość emerytury minimalnej.

RadioZET.pl/PAP