Zamknij

Kancelaria Prezydenta potwierdza: będą emerytury stażowe

27.05.2021 10:29
Duda dotrzyma słowa. Będą emerytury stażowe
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Andrzej Duda dotrzyma obietnicy? Projekt ustawy o emeryturach stażowych powstanie w Kancelarii Prezydenta RP – zapewnił rzecznik Błażej Spychalski.

Emerytury stażowe to jedna z obietnic wyborczych Andrzeja Dudy, która nie doczekała się realizacji. Chodzi o możliwość przejścia na emeryturę ze względu na staż pracy.

Solidarność, która przygotowała już własny projekt, regularnie upomina się o świadczenie wypłacane po 35 i 40 latach pracy. Wszystko wskazuje na to, że po 6 latach prezydent dotrzyma słowa –  w jego kancelarii powstać ma projekt ustawy w tej sprawie.

Emerytury stażowe. Duda dotrzyma słowa?

Rzecznik prezydenta w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma9" zapewnił, że prezydent dotrzyma słowa w sprawie emerytur stażowych. Odniósł się tym samym do zapowiedzi Solidarności, która w lipcu rozpocznie zbiórkę pod własnym projektem.

Projekt noweli ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw autorstwa związkowców miałby wprowadzić emerytury stażowe, umożliwiając jednocześnie pobieranie świadczenia osobom młodszym. Obecnie wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Solidarność chce, aby Polacy mogli przechodzić na emeryturę bez względu na wiek pod warunkiem, że staż pracy i okres składkowy wyniósł 40 lat dla mężczyzn i 35 dla kobiet.

Piotr Duda z Solidarności ocenił, że partia rządząca "nie do końca wsłuchuje się w głos obywateli, albo nie dosłyszy na jedno ucho". Przypomniał też prezydentowi, że od lat zwleka z inicjatywą w sprawie emerytur stażowych. – Bierzemy demokrację w swoje ręce – mówił szef Solidarności.

Spychalski pytany, czy prezydent wesprze związkowców w sprawie emerytur stażowych, czy przedstawi własne rozwiązanie, odparł, że w kancelarii prezydenta trwają prace nad takim projektem.

Prezydent przy powoływaniu Rady ds. społecznych bardzo silnie akcentował, że ta Rada właśnie ma przede wszystkim wypracować konkretny projekt ustawy związany z emeryturami stażowymi. Na tym bardzo zależy panu prezydentowi 

Błażej Spychalski

Eksperci podkreślają, że wprowadzenie emerytur stażowych jest równoznaczne z wypłatą głodowych świadczeń. Szybsze przejście na emeryturę oznacza skromniejszy kapitał w ZUS, a przez dłuższy okres pobierania świadczenia emerytura będzie znacznie niższa.

RadioZET.pl/PAP