Zamknij

Emerytury stażowe w Nowym Ładzie? PiS po latach spełni obietnicę

22.03.2021 10:38
Emerytury stażowe w Nowym ładzie?
fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/East News

Emerytury stażowe to jedna z niespełnionych obietnic prezydenta Andrzeja Dudy. Niewykluczone, że po sześciu latach zwłoki PiS przejmie pałeczkę i rozszerzy o ten punkt program Nowy Polski Ład.

Emerytury stażowe mogą znaleźć się w nowym programie rządu – projekcie Nowy Polski Ład – czytamy w „Fakcie”.

„Życie jest zbyt krótkie na pracę do śmierci” – przekonuje Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Dziennik informuje, że związkowcy interweniowali w tej sprawie u samego prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Nowy Ład i emerytury stażowe

Emerytury stażowe to jedna z obietnic wyborczych Andrzeja Dudy, która nie doczekała się realizacji. Chodzi o dodatkową możliwość przejścia na emeryturę ze względu na liczbę przepracowanych lat.

Zgodnie z propozycją związkowców, na emerytury stażowe mogłyby przechodzić osoby po przepracowaniu przez kobiety 35 lat i 40 lat przez mężczyzn bez względu na wiek. Obecnie Polacy mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Jak ustalił Fakt, w Kancelarii Premiera już jest wniosek, by właśnie ta reforma znalazła się w Nowym Ładzie, czyli nowym programie PiS. Dziennik informuje też, że wniosek OPZZ w tej sprawie trafił także na biurko wicepremiera i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

„Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych apeluje do Pana o podjęcie działań na rzecz wprowadzenia tzw. emerytur stażowych. Oczekujemy, że to rozwiązanie znajdzie m.in. w prezentowanym przez Pana Partię Nowym Polskim Ładzie (punkt „Złota jesień życia”)” – czytamy skierowanym do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, którego fragment cytuje „Fakt”.

Nowy Ład, czyli kolejna reforma PiS, to program, który miał zostać zaprezentowany w ubiegłą sobotę 20 marca. Wydarzenie odwołano, jak oficjalnie wiadomo, z powodu przybierającej na sile kolejnej fali koronawirusa.

Emerytury stażowe, gdyby znalazły się w tym projekcie, nie byłyby jedyną niespodzianką dla seniorów. Nieoficjalnie wiadomo, że Nowy Ład przewiduje zwolnienie emerytur z podatku dochodowego.

Przelewy dla emerytów i rencistów są dziś pomniejszane o PIT. Zatem najpierw pensje zmniejszane są o kwoty składek na ZUS i podatku dochodowego, a potem emerytura dodatkowo zmniejszana jest o podatek dochodowy. Na paradoks niejako „podwójnego” opodatkowania świadczeń wielokrotnie uwagę zwracali m.in. politycy z PSL. Ludowcy kilka razy wnosili do Sejmu projekt „emerytury bez podatku”.

PiS najprawdopodobniej zwolni emerytów z PIT, ale nie wszystkich. Zwolniona z podatku, jak podaje serwis OKO.press miałaby być emerytura do kwoty 2,5 tys. zł brutto.

RadioZET.pl/”Fakt”/OKO.press