Zamknij

Emerytury stażowe. Polacy napisali Dudzie ustawę obiecaną w wyborach

01.12.2020 17:21
prezydent Andrzej Duda
fot. Mateusz Jagielski/East News

Emerytury stażowe to jedna z obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy. Ponieważ polityk nie kwapił się zbytnio ze zrealizowaniem danego słowa, Polacy postanowili mu pomóc. Do Kancelarii Prezydenta wpłynął projekt ustawy wprowadzającej emerytury stażowe wraz z petycją domagającą się rozpoczęcia nad nią prac.

Emerytury stażowe pozwolą na rozpoczęcie pobierania świadczenia nawet wtedy, gdy niespełniony będzie wymóg dotyczący wieku. Przekazany prezydentowi Dudzie projekt zakłada, że mężczyźni mogliby udawać się na odpoczynek po przepracowaniu 40, a kobiety 35 lat. Część z nas dorobi się takiego stażu szybciej, niż osiągnie wiek emerytalny.

Takie rozwiązanie zostało wpisane do prezentowanego w czasie kampanii wyborczej Andrzeja Dudy programu „Obronimy Polskę Plus”. Prezydent po objęciu urzędu nie zajął się sprawą, pomóc mu postanowili więc obywatele.

Emerytury stażowe. Obywatele napisali prezydentowi ustawę

Informację o przekazaniu Kancelarii Prezydenta gotowego projektu ustawy o emeryturach stażowych podał „Fakt”.  Przepisy były dodatkiem do petycji złożonej przez Polaków zniecierpliwionych brakiem postępów w obiecanej podczas kampanii wyborczej kwestii.

Zobacz także

Rozwiązanie miało być pomocą dla osób, które zaczęły pracę w młodym wieku.

Domagamy się stworzenia pracownikom o bardzo długim stażu pracy możliwości przejścia na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego.

fragment petycji

Twórcy projektu ustawy o emeryturach stażowych bardzo dokładnie odtworzyli obietnicę złożoną przez prezydenta w czasie kampanii wyborczej. Zaproponowane przepisy ustalają, że kobiety mogłyby przejść na emeryturę stażową w wieku 55 lat, po 35 latach pracy, mężczyźni zaś mogliby to zrobić przepracowawszy łącznie 40 lat i kończąc 60. rok życia.

Zobacz także

W pomyśle pokazywanym podczas kampanii wyborczej przez prezydenta proponowano, żeby wiek przejścia na emeryturę stażową był o 2 lata niższy, zakładając początek pracy w weku 18 lat.

Emerytura stażowa nie mogłaby być niższa niż minimalna, która obecnie wynosi 1200 zł brutto (1025 zł „na rękę”). Nie wiadomo jeszcze, czy i kiedy prezydent skieruje zaproponowaną ustawę do Sejmu.

RadioZET.pl/Fakt