Zamknij

Emerytury kobiet z rocznika 1953. Jest rządowy projekt ustawy

16.06.2020 15:18
Emerytury rocznika 1953. Rząd przyjął projekt ustawy
fot. vivooo/Shutterstock (ilustracyjne)

Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie ponownego przeliczenia wysokości emerytur dla kobiet z rocznika 1953. Gabinet Matusza Morawieckiego zajął się tą sprawą po ponad roku od wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Emerytury dla kobiet z rocznika 1953 roku zostały przeliczone w zmieniony sposób przed siedmioma laty. W nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych obowiązującej od 1 stycznia 2013 r. zapisano, że wysokość emerytury przysługującej w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego powinna być pomniejszana o wypłacone dotychczas tzw. emerytury wcześniejsze.

Zapis ten w odniesieniu do osób z rocznika 1953 zakwestionował w marcu 2019 roku Trybunał Konstytucyjny. Problem zaniżonych świadczeń dotyczy przede wszystkim kobiet.

Emerytury kobiet z rocznika z 1953. Co nowego w projekcie ustawy?

We wtorek projekt ustawy, która ma wykonać wyrok TK, przyjął na posiedzeniu rząd. Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu zaznaczył, że poprzednia koalicja rządowa PO-PSL podniosła wiek emerytalny oraz - w jego ocenie - nie potrafiła poradzić sobie z dziurą budżetową i uszczelnieniem systemu podatkowego.

Zobacz także

Na Radzie Ministrów zdecydowaliśmy się naprawić błąd, niechlujność legislacyjną z czasów rządów PO. W przypadku osób z rocznika 1953 przy podwyższeniu wieku emerytalnego jeszcze dodatkowo pognębiono te osoby

Mateusz Morawiecki

Dodał, że projekt jest wykonaniem wyroku TK sprzed ponad roku, by "sprawiedliwości w tym zakresie stało się zadość".

Projekt dotyczący emerytur osób z rocznika 1953 ma umożliwić uzyskanie prawa do emerytury powszechnej bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych.

Zobacz także

Z takiej możliwości będą mogli skorzystać ubezpieczeni z rocznika 1953, którzy przed wydaniem wymienionego orzeczenia Trybunału występowali do ZUS o przyznanie emerytury powszechnej oraz ci, którzy z takim wnioskiem wystąpią po raz pierwszy.

Projekt ustawy przewiduje zwrócenie ubezpieczonym różnicy między pobieraną dotychczas emeryturą, a emeryturą, która powinna być wypłacana, ponowne przeliczenie renty rodzinnej, a także zawieszenie lub umorzenie postępowań w sprawie ponownego ustalenia podstawy obliczenia emerytury, wszczętych przed dniem wejścia w życie projektowanej ustawy.

Wcześniej powstał projekt senacki dotyczący emerytur kobiet z rocznika 1953. 18 grudnia 2019 roku został ponownie skierowany do Sejmu po tym, jak wraz z zakończeniem poprzedniej kadencji parlamentu prace nad senacką inicjatywą zostały przerwane.

RadioZET.pl/PAP