Zamknij

Emerytki z rocznika 1953 otrzymają wyrównanie. Jest projekt ustawy

14.07.2019 15:44
Emerytury rocznik 1953. Senat przygotował projekt ustawy. Kiedy wyrównanie świadczenia?
fot. vivooo/Shutterstock (ilustracyjne)

Ponad 60 tys. kobiet z rocznika 1953 będą miały możliwość ponownego przeliczenia wysokości emerytury - zakłada senacki projekt ustawy. Jest to wykonanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z marca tego roku. Projekt trafi pod obrady Sejmu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Inicjatywę ustawodawczą w głosowaniu poparło w piątek 80 senatorów, jeden senator było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz projektem zajmie się Sejm.

Na początku marca tego roku Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepis, na którego podstawie emerytury kobiet urodzonych w 1953 roku przyznawane po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego były pomniejszane o wypłacone dotychczas tzw. emerytury wcześniejsze.

Zobacz także

Co zakłada senacki projekt ustawy?

Chodzi o nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), która weszła w życie od 1 stycznia 2013 roku. Zmieniono w niej zasady obliczania wysokości świadczenia emerytalnego osobom pobierającym tzw. wcześniejszą emeryturę, wprowadzając mniej korzystne rozwiązanie, polegające na odliczeniu od podstawy obliczenia emerytury powszechnej pobranych dotychczas kwot wcześniejszych emerytur.

W opinii Trybunału przepis ten nie budziłby wątpliwości, gdyby został ogłoszony przed momentem podejmowania przez kobiety z rocznika 1953 decyzji o przejściu na wcześniejszą emeryturę. Wówczas emerytki z tego rocznika miałyby świadomość konsekwencji pobierania wcześniejszej emerytury.

Zdaniem Trybunału wprowadzenie do ustawy o emeryturach i rentach z FUS mechanizmu potrącania kwot pobranych świadczeń w stosunku do kobiet urodzonych w 1953 roku nastąpiło z naruszeniem konstytucyjnej zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa.

Senacki projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS wprowadza możliwość wystąpienia o ponowne ustalenie wysokości emerytury dla wszystkich wcześniejszych emerytek z rocznika 1953 – bez względu na to, na jakiej podstawie pobierają lub pobierały wcześniejszą emeryturę oraz, czy od momentu wydania i doręczenia decyzji upłynął termin 5 lat.

Zobacz także

Nawet 46 tys. zł z wyrównania emerytury

Jak podał dziennik "Fakt", wyższe świadczenie już otrzymuje około 8 tys. kobiet z rocznika 1953, które odwołały się do Trybunału Konstytucyjnego. Dostają średnio 550 złotych więcej w ramach emerytury.

Jeśli senacki projekt ustawy zostanie uchwalony, to kobiety z rocznika 1953 będą mogły zwrócić się do ZUS o ponowne przeliczenie wysokości ich emerytur. Bez względu na to jakie dotychczas otrzymywały świadczenie i na jakieś podstawie zostały one przeliczone. 

Po wejściu w życie ustawy, emerytki z rocznika 1953 będą miały pół roku na złożenie wniosku o ponowione przeliczenie świadczenia. Przysługuje im również wyrównanie emerytur od dnia, kiedy spełniły warunki do uzyskania emerytury powszechnej. 

Według wyliczeń dziennika, wyrównanie od 2013 roku dla emerytki z rocznika 1953 może wynieść nawet 46 tys. złotych. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Fakt