Zamknij

Emerytury w górę. Jest decyzja Senatu

07.02.2020 12:45
Emerytury od 1 marca 2020. Senat o podwyżce, trzynastce i 500 plus
fot. Shutterstock/ Matej Kastelic (ilustracyjne)

Emerytury wzrosną co najmniej o 70 złotych – zdecydowali parlamentarzyści. Najniższe świadczenie od marca wyniesie 1200 złotych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Senat zdecydował i wysokości minimalnych emerytur, a także o finansowaniu trzynastek. Co się zmieni?

Emerytury w górę

Od marca emerytury i renty wzrosną o 70 zł brutto. Najniższe wyniosą 1200 zł brutto – tak przewiduje nowelizacja ustawy, którą w czwartek przyjął Senat. Senatorowie jednogłośnie poparli projekt, który czeka teraz na podpis prezydenta. O ile dokładnie wzrosną świadczenia? Emerytura będzie średnio o 3,24 proc. wyższa, kwota podwyżki nie może jednak przekroczyć 70 złotych.

Wyższą podwyżkę niż wynikająca z prognozowanego wskaźnika 103,24 proc. otrzyma około 6,2 mln emerytów i rencistów. Są to osoby, których świadczenie nie przekracza 2160,49 zł brutto.

Zobacz także

Zmiany w 500 plus dla niepełnosprawnych

Zmieni się także próg dochodowy uprawniający do skorzystania z 500 plus dla niepełnosprawnych. Próg ten skoczył z 1600 do 1700 zł. Obecnie o świadczenie uzupełniające w kwocie do 500 zł mogą wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza 1600 zł. Co jeśli beneficjent przekroczy ten próg? Wówczas zastosowanie ma zasada złotówka za złotówkę.

Zobacz także

Zmiany w trzynastkach

Senat zaakceptował poprawki dotyczące trzynastego świadczenia dla emerytur. Chodzi dokładnie o kwestię finansowania tych bonusów. Jedna ze zmian przewiduje wykreślenie zapisów wskazujących, że trzynastki będą wypłacane z Funduszu Solidarnościowego. Senator Magdalena Kochan zaproponowała, by świadczenie było finansowane ze środków ZUS i KRUS. Jak mówiła, środki z Funduszu Solidarnościowego w głównej mierze miały zabezpieczyć potrzeby osób z niepełnosprawnością. 

Zobacz także

Ustawą znów zajmą się teraz posłowie.

Jakie zmiany dla seniorów w 2020 roku?

Jakie zmiany czekają emerytów w nadchodzących miesiącach? Sejm pracuje nad projektem emerytury bez podatku. Tymczasem od 1 stycznia minimalne świadczenie wzrosło do 1200 złotych brutto. W tej wysokości każdego roku wypłacana będzie trzynastka. Czternaste świadczenie będzie wypłacane od listopada 2021 roku, a jego wysokość zależna będzie od dochodów seniora.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP