Zamknij

Emerytury minimalne i maksymalne według Lewicy. Jest projekt ustawy

19.11.2019 17:22
Emerytury minimalne i maksymalne. Jest projekt ustawy posłów Lewicy
fot. PAP/Leszek Szymański

Emerytura minimalna w wysokości 1,6 tys. zł oraz maksymalna wynosząca 15,6 tys. zł - to najważniejsze założenie projektu ustawy posłów Lewicy w sprawie systemu emerytalnego w Polsce. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Dyrektor ds. legislacji klubu Lewicy Dariusz Standerski zaznaczył, że projekt Lewicy różni się od projektu PiS zakładającego zniesienie limitu 30-krotności przy składkach ZUS tym, że jest to projekt systemowy.

Emerytura minimalna i maksymalna

Projekt PiS to tylko skok na kasę, który zapewnia jednorazowe wpływy, jednocześnie nic nie zmienia w systemie (...) Projekt Lewicy to z jednej strony zniesienie limitu 30-krotności składki. Po drugie to mocne podwyższenie emerytury minimalnej do kwoty 1600 złotych, czyli to, co Lewica proponowała w swoim programie wyborczym

Dariusz Standerski

Zobacz także

Dla porównania - w tym roku emerytura minimalna wynosi 1100 zł brutto.

Standerski poinformował, że projekt wprowadza nową instytucję w systemie, czyli emeryturę maksymalną. Będzie ona wynosiła dla pierwszego roku stosowania 15,6 tys. zł.

Dla tych wszystkich, którzy zarabiają dzisiaj tak, że będą płacić wyżej niż ten limit 30-krotności, to dla większości z nich emerytury będą i tak wyższe, ponieważ wtedy np. jeżeli dzisiejszy pracownik, który zarabia dużo i będzie płacił coraz więcej składek i mógł liczyć dzisiaj na emeryturę w wysokości 4-4,5 tysięcy złotych, to w myśl naszego projektu będzie mógł liczyć na emeryturę rzędu nawet 6 tysięcy złotych

Dariusz Standerski

Limit 30-krotności. PiS wycofał swój projekt ustawy

Ocenił, że projekt Lewicy jest korzystny dla ponad miliona osób, które otrzymują najniższą emeryturę, a "jednocześnie jest to korzystne dla budżetu państwa".

Zobacz także

I tym się jeszcze różnimy od projektu PiS-u, że projekt PiS zabiera te 5 lub 7 miliardów złotych do kieszeni, a my przesuwamy te 5 miliardów złotych do najbardziej potrzebujących, którzy dziś mają najniższe emerytury

Dariusz Standerski

W pracach sejmowych projekt Lewicy prezentować będzie wiceszefowa klubu, przewodnicząca sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny Magdalena Biejat.

W ubiegłym tygodniu posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy likwidujący od 2020 roku górny limit przychodu, do którego płaci się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - który wynosi obecnie 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.

Według autorów projektu, miało to przynieść wzrost wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oszacowany na 7,1 mld zł. Przeciwne takiemu rozwiązaniu było Porozumienie - koalicjant PiS w Zjednoczonej Prawicy.

We wtorek popołudniu projekt ustawy PiS został wycofany z Sejmu.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP