Zamknij

Emerytki z rocznika 1953 mogą otrzymać wyrównanie z ZUS

21.07.2020 18:47
Emerytury kobiet z roku 1953. Na jakich zasadach wyrównanie z ZUS?
fot. pikselstock/shutterstock (ilustracyjne)

Nawet 76 tysięcy emerytów może liczyć na ekstra pieniądze z ZUS. Wygrana batalia kobiet z roku 1953 przed Trybunałem Konstytucyjnym znalazła swoje odzwierciedlenie w przepisach.

 

Sprawa, która miała swój finał w Trybunale Konstytucyjnym doczekała się także odzwierciedlenia w polskim prawodawstwie. Początkiem lipca 2020 roku prezydent podpisał nowelę ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Ta niesie za sobą kluczowe zmiany dla kobiet, które urodziły się w 1953 roku i które przed 2013 rokiem przeszły na wcześniejszą emeryturę. Schody pojawiły się tego właśnie roku, gdyż 1 stycznia weszła w życie ustawa zmieniająca podstawę obliczania świadczeń.

 Emerytki urodzone w 1953 roku z wyższym świadczeniem. Na jakich zasadach?

Chodziło o przepis, zgodnie z którym osobom które przeszły na wcześniejszą emeryturę po osiągnięciu 55 roku życia została obniżona emerytura powszechna - w przypadku kobiet - po osiągnięciu 60. roku życia.

Zobacz także

Na czym polega pułapka i niekonstytucyjność tego przepisu? Kobiety, które w latach 2008-2012 przeszły na wcześniejszą emeryturę nie mogły wiedzieć, że w 2013 roku, kiedy przejdą na emeryturę z racji osiągnięcia wieku emerytalnego  ZUS obniży ich świadczenia. O niższe emerytury nie musiały martwić się kobiety urodzone w latach od 1949 do 1952, gdyż przejście na wcześniejszą emeryturę nie wpływało na wysokość świadczeń otrzymywanych po osiągnięciu wieku emerytalnego.  

Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z prawem uznał więc artykuł  25 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nakazywał on bowiem odejmowanie od podstawy obliczenia emerytury kwot wcześniej pobranych emerytur.

Zobacz także

Zgodnie z nowymi przepisami, kobiety, które na mocy wniosku sprzed 2013 roku pobierają wcześniejszą emeryturę będą mogły przejść na powszechną emeryturę bez zastosowania mechanizmu pomniejszającego świadczenia. Muszą jednak złożyć do ZUS-u wniosek najpóźniej za 6 miesięcy.

Ci, którzy zdążyli przejść ze wcześniejszej emerytury na zwykłą mogą z kolei ubiegać się o ponowne przeliczenie świadczenia. Ustawa przewiduje, że za wcześniejsze lata, w których emeryt pobierał zwykłą, lecz zaniżoną emeryturę, otrzyma on wyrównanie. Będzie to kwota w wysokości różnicy między ponownie obliczoną wysokością świadczenia a dotychczas pobieranym świadczeniem.

Zobacz także

Według rządowych wyliczeń na zmianach skorzysta ok. 76 tysięcy osób z rocznika 1953. W większości przypadków średnia miesięczna podwyżka emerytur wyniesie 202 zł, a wyrównanie zaniżonej emerytury - średnio 12 786 zł.

RadioZET.pl