Zamknij

Czy będzie wypłata emerytur i rent przed Wigilią?

17.12.2020 10:02
Emerytury i renty. Czy będzie wypłata z ZUS przed Wigilią?
fot. Marek BAZAK/East News (ilustracyjne)

Czy emerytury i renty trafią do Polaków przed Bożym Narodzeniem? Głos w tej sprawie zabrał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

ZUS odpowiada za wypłatę świadczeń dla ponad 9 mln emerytów i rencistów w naszym kraju. Jak podkreślił portal Prawo.pl, pieniądze standardowo są wypłacane w sześciu terminach: 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca.

W związku z faktem, że 25 grudnia wypada w pierwszym dniu świąt Bożego Narodzenia, cześć Polaków zastanawia się kiedy dostaną świadczenia z ZUS-u. Nie bez znaczenia są również obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Ograniczenia w pracy stacjonarnej dotyczą również urzędników ZUS.

Emerytury z ZUS-u. Czy będzie wypłata przed świętami?

Jak podkreśliła w rozmowie z Prawo.pl Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, petenci pytają telefonicznie, czy swoje emerytury i renty otrzymają dopiero po świętach. - Dla nich mam dobrą wiadomość, że pieniądze otrzymają jeszcze przed świętami tak by nasi klienci mieli pieniądze na świąteczne zakupy - dodała.

Zobacz także

Zdaniem rzeczniczki dolnośląskiego ZUS pieniądze na tyle wcześniej trafią do Poczty Polskiej, aby listonosze mogli do 23 grudnia dostarczyć świadczenia do domów emerytów i rencistów. Jak podawał w marcu tego roku Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, około 30 proc. Polaków otrzymuje emerytury i renty w gotówce. 

- Mam nadzieję, że także i tym razem poczta stanie na wysokości zadania i nasi klienci dostaną pieniądze możliwie szybko. W najlepszej sytuacji są oczywiście ci, którym pieniądze wpływają na bankowe konta – komentowała Kowalska-Matis.

Zobacz także

ZUS wielokrotnie przez ostatnie miesiące zapewniał, że pandemia koronawirusa nie wpływa na wypłatę emerytur i rent. Świadczenie mają terminowo trafiać do domów i na konta Polaków. Ponadto rząd Mateusza Morawieckiego planuje utrzymać 13. emeryturę oraz w przyszłym roku doprowadzić do wypłaty kolejnego świadczenie - 14. emerytury.

RadioZET.pl/Prawo.pl