Zamknij

Wyższe emerytury dla rocznika 1953. ZUS przypomina o nowym prawie

13.08.2020 17:41
Emerytury dla rocznika 1953. Komu przysługuje wyrównanie?
fot. JethroT/shutterstock (ilustracyjne)

Emerytki, które urodziły się w roku 1953 mogą ubiegać się o wyższe świadczenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o nowych przepisach.

Emerytki z rocznika 1953 mogą liczyć korzystne przeliczenie świadczeń. ZUS przypomina o nowelizacji ustawy emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, którą przeszło miesiąc temu podpisał prezydent Andrzej Duda.

Korzystne przeliczenie świadczeń pozwoli emerytkom zaoszczędzić nawet 200 złotych miesięcznie. Kogo dokładnie dotyczą nowe zasady i o co chodzi w tej sprawie?

Wyższe świadczenia dla emerytek z 1953 roku

Sprawa dotyczy kobiet, które przeszły na wcześniejszą emeryturę w latach 2008-2012, a dokładniej tych, które w 2013 roku miały 60 lat.

Zobacz także

Dlaczego rok 2013 jest kluczowy w sprawie? Wówczas bowiem pojawiła się ustawa, na mocy której emerytkom, które przeszły na wcześniejszą emeryturę,  obniżono podstawę obliczania świadczeń. W związku z tym kobiety te już w trakcie trwania wcześniejszej emerytury dowiedziały się, że emerytura powszechna będzie stosownie niższa.

Sprawą zajął się Trybunał Konstytucyjny, który podważył zasadność artykułu  25 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nakazywał on bowiem odejmowanie od podstawy obliczenia emerytury kwot wcześniej pobranych emerytur. Wyrok TK od lipca ma odzwierciedlenie w polskich przepisach.

Zobacz także

Na mocy nowego prawa urodzeni w 1953 roku będą mogli uzyskać emeryturę powszechną bez pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych. ZUS wylicza, że seniorzy mogą zyskać nawet 200 złotych miesięcznie.

Jakie są warunki? Korzystniejsze przeliczenie świadczeń dotyczy emerytek, które prawo do emerytury wcześniejszej miały ustalone na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 roku. ZUS przypomina, że nie trzeba składać żadnych wniosków, ponowne przeliczenie świadczenia nastąpi z automatu.

Jak czytamy w komunikacie Zakładu, przeliczenie emerytury powszechnej dla ubezpieczonych urodzonych w 1953 roku oraz renty rodzinnej po takich osobach nastąpi po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy, czyli po 11 stycznia 2021 r.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

ZUS przypomniał też, że urodzeni w 1953 roku, którzy nie złożyli jeszcze wniosku o emeryturę powszechną mogą to zrobić do 11 stycznia 2021 roku. Wówczas ZUS obliczy emeryturę bez pomniejszenia o kwoty pobieranej emerytury wcześniejszej.

RadioZET.pl