Zamknij

Wyższe emerytury dla działaczy opozycji w PRL-u. Jest projekt

11.08.2020 11:01
Wyższe emerytury dla byłych opozycjonistów
fot. Olena Yakobchuk/Shutterstock

Rząd zajmie się projektem podnoszącym kwotę minimalnej emerytury dla byłych działaczy opozycji anktykomunistycznej – zadeklarował rzecznik rządu Piotr Müller.

- We wtorek rząd przejmie projekt ustawy podnoszącej do co najmniej 2400 złotych emerytury działaczom opozycji antykomunistycznej i represjonowanym z powodów politycznych w okresie PRL-u - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu wyjaśnił, że ustawa zakłada wyrównanie szkód w zakresie emerytalnym. Każda osoba, która ma status działacza opozycji antykomunistycznej lub represjonowanej politycznie będzie miała emeryturę w wysokości co najmniej 2400 złotych

Większe emerytury dla byłych opozycjonistów

Rzecznik rządu w programie Tłit WP mówił o opozycjonistach w okresie PRL-u. Jego zdaniem, wyrazem uhonorowania ich walki będzie wejście w życie ustawy zwiększającej świadczenia emerytalne dla działaczy.

Zobacz także

Rzecznik rządu podkreślił, że PiS od początku swoich rządów chce, by osoby, które mają status działacza pozycji antykomunistyczne lub status osoby represjonowanej z powodów politycznych w okresie PRL otrzymywały dodatkowe świadczenia.

Dziś rada ministrów przyjmie projekt ustawy skierowany do działaczy opozycji antykomunistycznej i ten projekt m.in. będzie zakładał wyrównanie szkód i wprowadzenie sprawiedliwości, której należy dokonać w zakresie emerytalnym. Każda osoba, która ma status działacza opozycji komunistycznej, bądź represjonowanej z powodów politycznych będzie miała emeryturę w wysokości co najmniej 2400 złotych 

- powiedział Müller

Te osoby, które nie wypracowały minimalnej emerytury otrzymają świadczenie uzupełniające. Rzecznik w rozmowie z WP przypomniał też, że rząd wcześniej zdecydowało odebraniu „nieuprawnionych dodatków” do emerytur osobom pracującym w służbach komunistycznych. Kolejnym ruchem jest wsparcie opozycjonistów.

Byli działacze opozycji, poza wyższymi emeryturami, otrzymają też m.in. zniżki na przejazdy komunikacją miejską. Nowe przepisy mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

RadioZET.pl/PAP