Zamknij

Morawiecki o emeryturach dla represjonowanych: jesteśmy im to winni

12.08.2020 12:07
Emerytury dla byłych działaczy w PRL-u. Projekt zwiększenia świadczeń
fot. hxdbzxy/shutterstock (ilustracyjne)

Projekt zwiększenia emerytur dla opozycjonistów w PRL-u został przyjęty przez Radę Ministrów i niebawem trafi do Sejmu. Pomysł wyższych świadczeń dla byłych działaczy skomentował premier Mateusz Morawiecki.

- Emerytury osób represjonowanych zostaną wyrównane do kwoty 2400 zł – mówił premier Mateusz Morawiecki. Projekt noweli wprowadzający świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych zostanie przedstawiony w piątek w Sejmie.

Ustawa zakłada wyrównanie szkód w zakresie emerytalnym. Każda osoba, która ma status działacza opozycji antykomunistycznej lub represjonowanej politycznie będzie miała emeryturę w wysokości co najmniej 2400 złotych.

Morawiecki o zwiększeniu emerytur dla byłych opozycjonistów: jesteśmy im to winni

Morawiecki odniósł się do projektu zwiększenia emerytur dla byłych działaczy antykomunistycznych w PRL-u. Pisał, że "odwaga i konsekwencja w walce o wolną Polskę miały swoją cenę".

„Wielu przypłaciło je represjami i utratą zdrowia, a dziś Ojczyzna ma szansę te krzywdy, chociaż w części, wynagrodzić. Dlatego emerytury osób represjonowanych zostaną wyrównane do kwoty 2400 zł. Jesteśmy Im to winni" – napisał premier.

Szczegóły tego projektu poznamy w piątek w Sejmie. Z uzasadnienia ustawy wynika, że na ustawie skorzysta ponad 9 tysięcy emerytów.

Zobacz także

„Obecnie żyje około 12700 osób, którym szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdził status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Szacuje się, że prawo do świadczeń emerytalnych uzyskało około 9400 z nich”- czytamy w projekcie.

Jak wskazano, połowa uprawnionych do świadczenia osób nie pobiera dziś emerytury wyższej niż 2400 złotych.

Zobacz także

Projekt niesie za sobą nie tylko wzrost emerytur, ale zapewnia też szereg innych ulg dla byłych działaczy opozycji. Ci będą uprawnieni m.in. do zniżki na bilety komunikacji miejskiej.

Ustawodawca podkreśla, że represje uniemożliwiały działaczom pracę i negatywnie wpływały na ich status materialny. W konsekwencji emerytury dawnych działaczy opozycji antykomunistycznej są dziś niższe.

Konieczne jest choć częściowe zadośćuczynienie krzywdom doznanym ze strony reżimu komunistycznego przez osoby, które swoim poświęceniem przyczyniły się do obalenia ustroju totalitarnego oraz odrodzenia demokratycznego i niepodległego państwa polskiego 

– napisano w uzasadnieniu

RadioZET.pl/PAP