Zamknij

Emerytury dla działaczy opozycji w PRL w górę. Ustawa podpisana

20.04.2021 14:47
Emerytury dla byłych działaczy w górę
fot. PAP/Leszek Szymański

Emerytury dla byłych działaczy opozycji antykomunistycznej w górę. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada wzrost najniższych świadczeń do kwoty 2400 zł.

Emerytura minimalna wzrośnie do kwoty 2400 zł. To gwarantowana kwota dla byłych działaczy opozycji antykomunistycznej i represjonowanym z powodów politycznych w okresie PRL-u

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.

Emerytura dla byłych działaczy w górę 

Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której byli działacze opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowane z powodów politycznych otrzymają wyższe świadczenia. - To właśnie dzięki ich trudowi, ich walce my dziś możemy cieszyć się wolnością - powiedział prezydent podczas uroczystości podpisania aktu.

Bardzo się cieszę, że mogłem podpisać tę ustawę i bardzo dziękuję za ten apel 141 członków opozycji antykomunistycznej, który wtedy, w przededniu 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych wystosowaliście państwo do władz Rzeczypospolitej o to, by jeszcze w większym stopniu dokonać czegoś, co ja nazywam aktem dziejowej sprawiedliwości 

Andrzej Duda

Prezydent dodał, że jeszcze w 2015 roku działacze opozycji antykomunistycznej w okresie PRL sami mieli wskazywać , „że komuniści i działacze Służby Bezpieczeństwa pobierają sowite emerytury, a inni nie mają za co żyć”. 

Nowela zakłada wypłatę świadczenia wyrównawczego dla działaczy opozycji antykomunistycznej w przypadku, gdy emerytura lub renta jest niższa niż 2400 zł brutto. Świadczenie będzie przysługiwać w kwocie będącej różnicą pomiędzy kwotą 2400 zł brutto a kwotą emerytury lub renty, do której uprawniona jest dana osoba. Duda wskazał, że praca zawodowa, której przez represje byli działacze nie mogli wykonywać, zostanie uwzględniona przy ustalaniu kwoty emerytury. 

RadioZET.pl/PAP