Zamknij

Emerytury bez podatku zagrożone? Pracownicy ZUS: system nie będzie gotowy

27.10.2021 18:14
pusty portfel emeryta
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Prezes ZUS Gertruda Uścińska coraz częściej zapewnia, że Zakład podoła przejęciu prowadzenia świadczenia 500 plus. W odpowiedzi na pytanie, czy zdąży z przystosowaniem systemów informatycznych do wypłacania emerytur bez podatku, ZUS jednak milczy. A zadaliśmy je 7 października 2021 roku.

Polski Ład wprowadza rewolucję w systemie fiskalnym. Dzięki wprowadzeniu kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 000 zł rozwiązanie przedstawiane jest przez rządzących jako „najwyższa w historii obniżkę podatków”, to jednak tylko część prawdy. Wprowadzona równocześnie niezależna składka zdrowotna zabierać będzie bowiem w wielu przypadkach więcej, niż dała obniżka daniny.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2021 roku. Na przystosowanie się do rewolucyjnych zmian gospodarka oraz sektor publiczny ma tylko dwa miesiące.  ZUS nie chce nam odpowiedzieć, czy zdąży, pracownicy Zakładu są bardziej rozmowni: system nie będzie gotowy na czas, bo nigdy wcześniej nie udało się go odpowiednio szybko wdrożyć i przygotować. A zmiany, które były do uwzględnienia, były często znacznie mniejsze.

Czy ZUS będzie w stanie wypłacać emerytury w Polskim Ładzie? Pracownicy mają wątpliwości

Seniorzy, którzy wypracowali sobie emerytury nie większe niż 2500 zł brutto, świadczenia będą otrzymywać bez potrącania od nich podatku dochodowego. Zapłacą za to nową daninę: niezależną składkę zdrowotną w wysokości 9 procent.

Wyższe emerytury będą obciążone 17-procentowym PIT od kwoty przewyższającej 2500 zł brutto. W przypadku świadczenia wynoszącego 3000 zł brutto wypłata zostanie pomniejszona o 9 procent składki zdrowotnej od 2500 zł oraz 26 procent (PIT i składka zdrowotna) od 500 kolejnych zł.

Sprawia to, że obliczenia będą znacznie bardziej skomplikowane, niż obecnie. ZUS musi więc przystosować swoje systemy informatyczne, przeszkadza w tym jednak kilka problemów. Głównym jest czas: prace mogą ruszyć dopiero po przyjęciu prawa, a ustawy Polskiego Ładu rozpatrywane są w Senacie, następnie wrócą do Sejmu, stamtąd trafią do prezydenta, by po uzyskaniu podpisu ukazać się w „Dzienniku Ustaw”. Czasu na wprowadzenie i przetestowanie zmian będzie więc wyjątkowo mało.

ZUS nie odpowiada na pytania o przewidywane rozpoczęcie prac nad modyfikacją systemu oraz okresie potrzebnym do przetestowania i wdrożenia zmian. Czy zdąży do 1 stycznia 2022, czyli daty, po której wypłacać będzie emerytury bez podatku? Pracownicy ZUS przekazali serwisowi money.pl, że mają co do tego poważne wątpliwości.

Zakładam, ze system nie będzie gotowy na czas, bo nigdy nie był gotowy. Tak samo było w przypadku obniżeniu wieku emerytalnego. Dowiadujemy się jako ostatni o tym, co jest wprowadzane. (…) Skończy się tym, że wszyscy będziemy to obrabiać. System informatyczny to dodatkowy problem, ponieważ systemy są dostosowywane już po wejściu ustaw w życie. Będziemy działać na zewnętrznych kalkulatorach. Producent nie nadąża z wprowadzeniem nowych regulacji na czas. Nie mamy przepisów, wytycznych, a ludzie już do nas dzwonią, a my nie mamy nawet maila na temat zmian, jak mamy je wprowadzać w systemie, nikt tego nie przewiduje.

pracownica ZUS

Pracownicy ZUS są bliscy podjęcia decyzji o strajku. Żądają stworzenia dodatkowych etatów oraz podwyżek o 60 procent – tak swoje wynagrodzenia podwyższyli sobie politycy.

Wypłaty emerytur nie mają być jednak zagrożone: pracownicy zakładają, że będą musieli przeliczać wypłaty ręcznie, korzystając między innymi z formuł w Excelu i wprowadzając odpowiednie dane do systemu.

RadioZET.pl/money.pl