Zamknij

Emerytury będą niższe dla setek tysięcy Polaków. Dlaczego?

23.09.2020 08:36
Emerytury będą niższe dla setek tysięcy Polaków. Dlaczego?
fot. Sushiman/Shutterstock (ilustracyjne)

Emerytury dla kilkuset tysięcy Polaków będą niższe - alarmują eksperci Expandera. Powodem są rekordowe wypłaty z konta IKE i IKZE. W ciągu ostatniego roku wycofano z nich prawie pół miliona złotych.

Pandemia koronawirusa i kryzys przez nią spowodowana wpłynęła na emerytalne decyzje Polaków. Jak wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego, w II półroczu 2019 roku i w I półroczu 2020 roku wycofano z kont IKE (indywidualne konta emerytalne) i IKZE (indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego) wypłacono w sumie 478 mln zł. 

To rekordowa suma w porównaniu do danych z poprzednich lat na temat wypłaty środków zgromadzonych na IKE i IKZE. Co jest powodem?

Niższe emerytury z powodu wypłat z IKE i IKZE

Zdaniem Jarosława Sadowskiego, głównego analityka Expandera, nałożyły się na to dwa czynniki - wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) oraz kryzys w czasie pandemii. 

Zobacz także

- Część osób mogła dojść do wniosku, że skoro na ich emeryturę są odkładane pieniądze w PPK, to te z IKE czy IKZE można przeznaczyć na inny cel. Nadejście pandemii dodało kolejne osoby, które zostały zmuszone do dokonania wypłaty - komentował Sadowski, cytowany przez Business Insider Polska.

Jego zdaniem najnowsze statystyki pokazują, że wypłat dokonywali przede wszystkim ci, którym nie udało się zagrodzić na IKE czy IKZE zbyt dużych oszczędności np. osoby młode.

Warto też dodać, że mimo wypłat łączna kwota ulokowana na IKE i IKZE wzrosła do 14,3 miliardów złotych (z 12,2 miliardów złotych przed rokiem). To efekt zarówno nowych wpłat dokonanych przez tych, którzy wciąż korzystają z IKE i IKZE, jak i zysków wypracowanych w omawianym okresie

Jarosław Sadowski

Co ważne - w ocenie analityka z Expandera wypłata środków z 355 tys. kont IKE i IKZE to zła wiadomość dla polskiego systemu emerytalnego. Setki tysięcy osób może otrzymać niższą emeryturę. Dlaczego?

W IKE i IKZE odkładane są przecież pieniądze, które mają poprawić poziom życia na starość. Ponieważ w przyszłości kwota świadczenia z ZUS ma stanowić zaledwie około 25 procent ostatniej pensji, to dodatkowe oszczędności są konieczne, aby wypłacać sobie dodatkową emeryturę, która pozwoli utrzymać poziomu życia na wcześniejszym poziomie - wyjaśnił ekspert.

Zobacz także

Wypłata przed terminem - przed 60. rokiem życia przy IKE i przed 65. rokiem przy IKZE - może wiązać się z koniecznością zapłacenia podatku. Jednak oszczędności zgromadzone na kontach emerytalnych są również dodatkowym wsparciem finansowym, po które teraz sięga część Polaków.

- Kluczowe jest jednak, aby tą poduszkę finansową odbudować, gdy tylko sytuacja finansowa się polepszy. Problem niskich emerytur w przyszłości nie zniknie - podsumował Sadowski.

RadioZET.pl/Business Insider Polska