Zamknij

Emerytura honorowa dla 90-latków. Wiceminister rodziny jest za

24.09.2020 07:28
Emerytury 2021. Dla kogo dodatkowe świadczenie 4,3 tys. zł?
fot. Marek BAZAK/East News (ilustracyjne)

Emerytury honorowe mogą trafić nie tylko do 100-latków, ale i młodszych seniorów. Mówił o tym wiceminister rodziny Stanisław Szwed w rozmowie z "Super Expressem".

Emerytury honorowe obecnie przyznawane są dla osób, które przekroczą 100. rok życia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wypłaca 2,2 tys. dodatkowych świadczeń.

Okazuje się, że prawo do dodatkowych pieniędzy mogą wkrótce zyskać także nieco młodsi emeryci. Mówił o tym wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed w rozmowie z "Super Expressem".

Dodatkowe emerytury dla 90-latków

Dodatek honorowy dla 100-latków od 1 marca 2020 roku wynosi 4 294 zł brutto każdego miesiąca (ok. 3,5 tys. zł na rękę). Szwed zasugerował w rozmowie z "SE", że świadczenie powinno przysługiwać także dla 90-latków.

Warto rozważyć taki dodatek dla tych, którzy skończyli już 90 lat. Byłaby to także promocja długowieczności. Poza tym chcę dodać, że emeryci otrzymają już w przyszłym roku trzynastkę i czternastkę

Stanisław Szwed

Do otrzymywania świadczenia honorowego nie trzeba spełniać dodatkowych kryteriów, poza przekroczeniem odpowiedniego wieku. O wypłatę świadczenia można wnioskować do ZUS osobiście lub przez członka rodziny.

Zobacz także

Demografia jest nieubłagana. Według prognoz analityków, na które powołuje się ZUS, liczba stulatków będzie stale rosła. - Prognozuje się, że w 2040 roku będzie ich w naszym kraju ponad 20 tysięcy - mówiła niedawno prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Należy podkreślić, że dodatkowe świadczenie dla 90-latków byłoby kolejnym emerytalnym obciążeniem dla budżetu państwa. Poza comiesięcznym świadczeniem, od 2019 roku przyznawana jest 13. emerytura (w wysokości najniższego świadczenia), a w przyszłym roku do tej listy ma dojść 14. emerytura. 

RadioZET.pl/Super Express