Zamknij

ZUS: coraz więcej 100-latków z dodatkowym świadczeniem

21.09.2020 13:00
Emerytury 2020. ZUS przyznaje dodatkowe świadczenia. Dla kogo?
fot. vivooo/Shutterstock (ilustracyjne)

ZUS podał, że z roku na rok przybywa w Polsce 100-latków. Z automatu mają oni prawo do honorowego świadczenia. W jakiej wysokości?

Emerytury są wyższe dla osób, które ukończyły 100. rok życia. Z roku na rok takich osób jest coraz więcej. Stulatkowie z automatu mają prawo do dodatkowego świadczenia honorowego.

Jego wysokość jest różna i zależy od kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Jest ona ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku.

Emerytura dla stulatków od ZUS

Od 1 marca 2020 roku to 4 294 zł każdego miesiąca. Rok wcześniej było to 3 731 zł brutto, dwa lata temu 3 536 zł.

Świadczenie honorowe przysługuje wszystkim osobom, które ukończyły 100 lat – niezależnie od tego, czy otrzymują już emeryturę bądź rentę. Przyznawane jest z urzędu tym seniorom, którzy pobierają rentę lub emeryturę

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS

Osoby, które nie pobierały wcześniej świadczenia, ponieważ nie pracowały (dotyczy to szczególnie kobiet, które niekiedy przez całe życie zajmowały się domem i dziećmi) powinny złożyć odpowiedni wniosek i dołączyć do niego dokument potwierdzający datę urodzenia. W imieniu uprawnionego 100-latka może to zrobić także członek rodziny.

Zobacz także

Jak przekazał ZUS, w tym roku przyznano 980 świadczeń honorowych dla stulatków, czyli o 123 więcej niż jeszcze w 2018 r.

Według prognoz analityków, na które powołuje się Zakład, liczba stulatków będzie stale rosła. - Prognozuje się, że w 2040 roku będzie ich w naszym kraju ponad 20 tysięcy - wskazał ZUS.

RadioZET.pl/PAP