Zamknij

Trzynaste emerytury. Sejm odrzucił poprawki Senatu

14.02.2020 08:25
Emerytury 2020. Ustawa o trzynastkach trafi na biurko prezydenta. Kiedy wypłata?
fot. vivooo/Shutterstock (ilustracyjne)

Ustawa o wprowadzeniu na stałe trzynastej emerytury trafi na biurko prezydenta. Sejm odrzucił w czwartek poprawki zaproponowane przez Senat, m.in. o wstrzymaniu finansowania świadczeń z Funduszu Solidarnościowego.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Trzynaste emerytury, które pierwszy raz zostały wypłacone w maju 2019 roku, mają zostać wprowadzone na stałe.

Sejm opowiedział się w czwartek przeciw poprawkom Senatu do ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Ustawa o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów trafi teraz do prezydenta. 

Zobacz także

Lewica: wyrzuciliście nasz projekt do kosza

Senat w ubiegłym tygodniu wniósł poprawki do ustawy w sprawie trzynastych emerytur i rent. Jedna z nich, zgłoszona przez senator Magdalenę Kochan (KO), zakładała wykreślenie przepisów wskazujących, że trzynaste świadczenie będzie wypłacane z Funduszu Solidarnościowego.

Jak argumentowała Kochan, "trzynastki" powinny być finansowane z pieniędzy ZUS i KRUS, a nie z Funduszu Solidarnościowego. Podkreślała, że pieniądze z funduszu miały przede wszystkim zabezpieczać potrzeby osób z niepełnosprawnością.

W czwartek przed głosowaniami poseł Sławomir Piechota (KO) pytał: - PiS zdecydował jednak, że dodatkowe emerytury i renty zostaną wypłacone przez Fundusz Solidarnościowy, dla którego oznacza to likwidację, bo kwota wypłaty pochłonie wieloletnie wpływy tegoż Funduszu Solidarnościowego. Dlaczego zatem PiS niszczy fundusz, który wspiera osoby niepełnosprawne?

Krzysztof Gawkowski (Lewica) przypomniał, że jeszcze kilka miesięcy temu PiS obiecywało godne życie emerytom, czyli – jak mówił – minimum wynagrodzeń, które będą sięgały normalności.

Zobacz także

Kiedy Lewica złożyła projekt dotyczący minimalnego wynagrodzenia dla emerytów sięgającego 1600 złotych, co zrobiliście? Wyrzuciliście go do kosza

Krzysztof Gawkowski

Minister rodziny i pracy Marlena Maląg podkreśliła, że "Fundusz Solidarnościowy, z którego będziemy wypłacali trzynastą emeryturę w żaden sposób nie spowoduje, że osoby z niepełnosprawnościami nie będą miały wypłacanych świadczeń".

Pakiet emerytura plus – ponad 20 miliardów złotych dla naszych emerytów – to nasza więź międzypokoleniowa. Powoduje, że zarówno trzynasta emerytura, waloryzacja będzie w pełnym zakresie realizowana i nasi emeryci będą zabezpieczeni

Marlena Maląg

Posłowie nie poparli także poprawek wprowadzających do ustawy zmiany porządkujące zaproponowane przez senackie biuro legislacyjne.

Zobacz także

13. emerytury. Kiedy wypłata?

Zgodnie z ustawą trzynastki będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2020 roku będzie to 1200 zł brutto.

Dodatkowe świadczenia będą wypłacane z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.

Trzynastki otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Według danych resortu rodziny, dodatkowe roczne świadczenie pieniężne w tym roku zostanie wypłacone dla ok. 9,8 mln osób, w tym 285 tys. rencistów socjalnych i ok. 19 tys. osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

W 2020 roku ma to kosztować ok. 11,75 mld zł, a w roku 2021 – ok. 22,7 mld zł.

Rząd planuje także wypłatę czternastej emerytury w przyszłym roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP