Zamknij

Emerytury. Sejm uchwalił ustawę w sprawie corocznych trzynastek

09.01.2020 16:23
Emerytury 2020. Sejm uchwalił ustawę w sprawie trzynastek. Kiedy wypłata?
fot. MONKPRESS/East News (ilustracyjne)

Sejm uchwalił ustawę w sprawie wypłaty co roku tzw. trzynastej emerytury. Świadczenie, które w tym roku wyniesie 1200 zł brutto, ma zostać wypłacone w kwietniu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Trzynaste emerytury po raz pierwszy zostały wypłacone w 2019 roku. Politycy PiS zapowiadali w kampanii, że świadczenie ma zostać wprowadzone na stałe. 

Za ustawą o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów zagłosowało podczas czwartkowego posiedzenia 432 posłów, przeciw był tylko poseł Jakub Kulesza (Konfederacja), 9 posłów wstrzymało się od głosu.

Zobacz także

Wcześniej posłowie nie zgodzili się na poprawki zgłoszone przez opozycję. Przewidywały one, że trzynaste emerytury nie mogłyby być finansowane z Funduszu Solidarnościowego i nie byłyby wypłacane osobom pobierającym najwyższe emerytury.

Trzynaste emerytury. Kiedy wypłata?

Zgodnie z ustawą trzynastki będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2020 roku będzie to 1200 zł brutto.

Dodatkowe świadczenia będą wypłacane z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.

Zobacz także

Trzynastki otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Źródłem finansowania "trzynastek" mają być pieniądze Funduszu Solidarnościowego (dawniej: Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych) i z budżetu państwa.

Z danych resortu rodziny, pracy i polityki społecznej wynika, że dodatkowe roczne świadczenie pieniężne w 2020 roku zostanie wypłacone dla ok. 9,8 mln osób, w tym 285 tys. rencistów socjalnych i ok. 19 tys. osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

W tym roku ma to kosztować ok. 11,75 mld zł, a w roku 2021 – ok. 22,7 mld zł.

Po raz pierwszy trzynastki, w kwocie 1100 zł brutto, zostały wypłacone w 2019 r. Wsparcie trafiło wówczas do 9,8 mln osób. W 2021 roku rząd planuje także wypłatę czternastej emerytury.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP