Zamknij

Emerytury. Sejm skierował do dalszych prac projekt ustawy o trzynastkach

20.11.2019 07:16
Emerytury 2020. Sejm skierował do dalszych prac projekt w sprawie finansowania trzynastek
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Projekt ustawy w sprawie finansowania tzw. trzynastych emerytur z Funduszu Solidarnościowego Osób Niepełnosprawnych został przez posłów skierowany do Komisji Finansów Publicznych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Trzynaste emerytury wciąż nie mają zapewnionego finansowanie w projekcie przyszłorocznego budżetu. Jednym z rozwiązań takiej sytuacji ma być projekt posłów PiS o zmianie Funduszu Solidarnościowego Osób Niepełnosprawnych tak, aby również pokryć z niego wypłaty dodatkowych świadczeń dla seniorów. 

Wnioski o odrzucenie projektu złożyły we wtorek kluby KO, Lewica, KP PSL-Kukiz’15 i koło Konfederacja. Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu głosowało 211 posłów, przeciw było 227, od głosu wstrzymał się poseł KO Dariusz Joński.

Zobacz także

Projekt posłów PiS został skierowany do dalszych prac wyłącznie w Komisji Finansów Publicznych, a nie – jak chciała opozycja – do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Sejm zobowiązał komisję do przedstawienia sprawozdania w terminie umożliwiającym jego rozpatrzenie w czwartek.

Posiedzenie komisji jest zaplanowane na środę na godz. 12.30.

W trakcie pierwszego czytania projektu odbyła się burzliwa debata. W jej trakcie posłowie PiS zapewniali, że nowelizacja nie ograniczy wsparcia dla osób z niepełnosprawnością.

Z tą opinią nie zgadzali się jednak posłowie opozycji, którzy wskazywali, że rząd zabiera środki osobom z niepełnosprawnością, aby zrealizować obietnice wyborcze.

Zobacz także

Trzynastki finansowane z funduszu osób niepełnosprawnych? 

Ustawa o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON) weszła w życie 1 stycznia 2019 r. Celem tego funduszu jest przede wszystkim wsparcie społeczne, zawodowe, zdrowotne i finansowe osób niepełnosprawnych.

Poselski projekt nowelizacji przewiduje, że fundusze ze SFWON będą mogły być przeznaczane także na rzecz emerytów i rencistów. Z tego powodu autorzy projektu zaproponowali zmianę nazwy funduszu na Fundusz Solidarnościowy.

Projekt przewiduje, że z pieniędzy Funduszu będzie mogło być finansowane jednorazowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów (np. tzw. trzynaste emerytury) wraz z kosztami jego obsługi. Finansowane mają też być renta socjalna i zasiłek pogrzebowy, który przysługuje w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną (obecnie są one finansowane z budżetu państwa).

Zobacz także

Zgodnie z projektem pieniądze na refundację tzw. trzynastych emerytur i rent z 2019 roku, wypłacone z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, są kosztami Funduszu. Tym samym Fundusz przekaże do FUS pieniądze na refundację tego świadczenia.

Minister finansów wpłaci do Funduszu Rezerwy Demograficznej pieniądze z budżetu państwa, zablokowane w części dotyczącej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Funduszowi z kolei zostanie udzielona pożyczka w kwocie do 9 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej (w złożonej w poniedziałek autopoprawce doprecyzowano, że pożyczka będzie nieoprocentowana).

Wskutek nowelizacji maksymalny limit wydatków w latach 2019-2028 zwiększyłby się z prawie 23,7 mln zł do 32,2 mln zł (z części 44 – zabezpieczenie społeczne).

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP