Zamknij

Emerytury. Rzecznik rządu zapowiedział projekt ustawy o trzynastkach i czternastkach

30.10.2019 06:49
Emerytury 2020. Rzecznik rządu zapowiedział projekt ustawy o trzynastkach i czternastkach
fot. vivooo/Shutterstock (ilustracyjne)

Projekt ustawy dotyczący trzynastej i czternastej emerytury będzie przyjęty w ciągu 100 dni – zapowiedział Piotr Müller, rzecznik rządu. W rozmowie z „Super Expressem” zapowiedział, że w sprawie limitu 30-krotności ZUS „decyzja rzeczywiście idzie w tym kierunku, żeby tego limitu nie zmieniać”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Emerytury, które były jednym z głównych punktów programu wyborczego PiS, czekają w najbliższych miesiącach kolejne zmiany. Zapowiedział to rzecznik rządu Piotr Müller.

W wywiadzie dla „Super Expressu” był pytany o zapowiedziane pięć punktów na pierwsze 100 dni przyszłego rządu.

Zobacz także

Trzynasta emerytura w 2020 i czternasta w 2021 – projekt ustawy tego dotyczący będzie przyjęty w ciągu 100 dni. Tak samo „mały ZUS” – będzie obowiązywał od początku przyszłego roku, i program badań profilaktycznych. Jeśli chodzi o 100 obwodnic – harmonogram prac będzie przyjęty w ciągu 100 dni. A dopłaty dla rolników są uzależnione od negocjacji w ramach Komisji Europejskiej. Po to walczyliśmy, żeby komisarzem był Polak.

Piotr Müller

Rzecznik rządu odniósł się także do kwestii ewentualnego zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS.

Zobacz także

Decyzja rzeczywiście idzie w tym kierunku, żeby tego limitu nie zmieniać, więc faktycznie będzie potrzeba dodatkowych środków finansowych – albo musimy ich poszukać, albo zdecydować się na niewielki deficyt budżetowy. O wiele mniejszy niż w poprzednich latach.

Piotr Müller

Poinformował, że nadal trwają analizy w sprawie ewentualnego przywrócenia Ministerstwa Skarbu. „Ale faktycznie wydaje się, że inny sposób nadzoru właścicielskiego będzie lepiej funkcjonował” – zaznaczył Piotr Müller. Pytany, czy na czele tego resortu mógłby stanąć Jacek Sasin, ocenił, że „to jest na pewno dobra kandydatura”.

W trakcie kampanii wyborczej PiS zapowiedział wprowadzenie na stałe wypłaty trzynastej emerytury od 2020 roku. Z kolei od 2021 roku – czternastej emerytury. Jednak w projekcie przyszłorocznego budżetu nie zapisano wydatków związanych z tzw. trzynastką. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Super Express